Πανηγυρικά πρωταθλητής ο Παναιγιάλειος 2-2 στο Ριόλο με Πανμοβριακό (φάσεις-απονομή-φωτό)

Φοβερό ματς που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος έγινε σήμερα το απόγευμα στο Ριόλο ανάμεσα στο Πανμοβριακό και τον Παναιγιάλειο.

Τον τελικό 2-2 βρήκε όλους στον Παναιγιάλειο να πανηγυρίζουν την κατάκτηση του πρωταθλήματος μετά το 3-1 του πρώτου αγώνα την Τετάρτη.

Ο Πανμοβριακός άγγιξε τη μεγάλη ανατροπή αλλά δεν άντεξε.

Προηγήθηκε με 2-0, έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 3-0 που θα τον έβγαζε πρωταθλητή, αλλά κάτι η κούραση κάτι κάποια λάθη που έγιναν έδωσαν την ευκαιρία στον Παναιγιάλειο να πετύχει δύο γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά και ουσιαστικά να πάρει το αποτέλεσμα που ήθελε.

Στο 35′ μετά από ωραία μπαλιά του Νιφορόπουλου ο Δημητρακόπουλος κέρδισε πεναλτι στο οποίο ευστόχησε ο Νιφορόπουλος για το 1-0.

Στην αρχή της επανάληψης στο 47′ κέρδισε νεο πέναλτι ο Πανμοβριακός σε χέρι, το οποίο πάλι ανέλαβε να το εκτελέσει ο Νιφορόπουλος νικώντας για δεύτερη φορά τον Αθανασόπουλο για το 2-0.

Μέσα σε τέσσερα όμως λεπτά όπως είπαμε ο Παναιγιάλειος ισοφάρισε.

Αρχικά ισοφάρισε στο 77′ με τον Σκούτα, ενώ στο 81′ με κεφαλιά ο Γκάτσης έγραψε τον τελικό 2-2.

Ο Παναιγιάλειος είχε και δοκάρι στο 75′ με τον Αρβανίτη.

Χαμένες ευκαιρίες είχαν και οι δύο ομάδες.

Οι γηπεδούχοι στο 24′ με Δημητρακόπουλο, στο 32′ με το Λιάκο, στο 69′ με Νιφορόπουλο, στο 83′ με Ρουμπάτο.

Ο Παναιγιάλειος στο 21′ με Γκάτση, στο 50′ με Σκούτα, στο 58′ με Λιάτο και στο 66′ με Μ.Σπανό.

Πάνω από 1000 φίλαθλοι στριμώχτηκσν απ’ άκρη σε άκρη στο Ριόλο δημιουργώντας πολύ όμορφη ατμόσφαιρα.

Μεταξύ αυτών και 50 οπαδοί του Παναιγιαλείου με το ματς να κυλάει σε αθλητικά πλαίσια χωρίς να συμβεί απολύτως το παραμικρό.

Σφύριξε ο Νίκος Χρονάς (Ζούλης- Τραγουλιάς).

Πανμοβριακός Ριόλου: Π.Κυριακόπουλος, Μπουρδέκας, Δ.Κυριακόπουλος, Πυρρής (79′ Παπαδάτος), Κοκκίνης, Βαλογιάννης, Καρακάσης, Δημητρακόπουλος (68′ Κουραχάνης), Νιφορόπουλος, Ρουμπάτος, Λιάκος.

Παναιγιάλειος: Αθανασόπουλος, Χούσα (55′ Βλάχος), Οικονόμου (80′ Μαχαίρας), Κοτσόκολος, Παπαδόπουλος, Μ.Σπανός, Λιάτος, Αρβανίτης, Α.Σπανος (55′ Κόρμπος), Γκάτσης, Σκούτας.