Νέα νίκη με ανατροπή η Αχαϊκή 3-2 την Δόξα Μεγαλόπολης (φωτό)

Μετά από πολύ καλή εμφάνιση στο Β’ ημίχρονο η Αχαϊκή νίκησε δίκαια με 3-2 την μαχητική Δόξα Μεγαλόπολης και ουσιαστικά σφράγισε την παραμονή της στην κατηγορία αφού ξέφυγε 10 βαθμούς απο την τελευταία θέση.

Παρά τις πολλές απουσίες βασικών παικτών (Δρακόπουλος, Ντάζος, Σωτηρόπουλος, Μικελάτος) και παρά την μεγάλη κούραση απο την υπερπροσπάθεια της Τετάρτης, η Αχαϊκή τα κατάφερε για ακόμα μια φορά προσφέροντας άλλο ένα δείγμα ότι είναι ομάδα που ανταποκρίνεται θετικά στα δύσκολα.

Η εξέλιξη του ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Μεγαλόπολη που άνοιξε το σκόρ στο 36′ με τον Δρόσο. Είχε απειλήσει και στο 25′ με τον Λυμπερόπουλο, όπως και η Αχαϊκή με τον Αποστολόπουλο.

Στην επανάληψη όμως τα πάντα άλλαξαν. Η Αχαϊκή ανέβασε στροφές πίεσε πολύ την Μεγαλόπολη και ισοφάρισε στο 58′ με κεφαλιά του Αγγελόπουλου που είχε μπει ως αλλαγή. Το 2-1 ήρθε λίγο αργότερα στο 70′ όταν το σουτ του Αγγελόπουλου χτύπησε στο δοκάρι και στη συνέχεια ο Κωστούλας σκόραρε. Πάλι ο Λεωνίδας Κωστούλας σκόραρε στο 78′ μετά απο σουτ του Αποστολόπουλου που έδιωξε ο γκολκίπερ Χρήστου.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 3-2 στο 84′ με κεφαλιά του Νάνου μετά απο εκτέλεση κόρνερ. Το παιχνίδι παρακολούθησαν περίπου 200 φίλαθλοι, λίγοι είναι αλήθεια αλλά ίσως δικαιολογείται ότι στην Αχαϊα υπήρχαν καρναβαλικές εκδηλώσεις.

Πολύ καλή ήταν η διαιτησία του Χρήστου Δρούζα απο την Αργολίδα.

Μέρος του φωτογραφικού υλικού είναι του Jim Sarris.