Με όπλο την ισχυρή έδρα η Λευκίμμη «καθάρισε» και την Καστοριά (βίντεο)

Το… «κάστρο» της Λευκίμμης αποδεικνύεται απόρθητο αφού το συγκρότημα της Νότιας Κέρκυρας κατάφερε δια περιπάτου να μετατρέψει σε υγειινό περίπατο το υποτιθέμενο ντέρμπι με την ιστορική Καστοριά.

Με σύμμαχο την πανίσχυρη έδρα η ομάδα του Γιάννη Σφακιανάκη και σε ενα κατάμεστο γήπεδο προηγήθηκε με 2-0 στο Α’ ημίχρονο μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία την επανάληψη. Το 1-0 σημείωσε ο Τσεβανέδης με πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Δ. Ίσσερης. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους ήρθε και το 2-0 με τον Πανταζή και κάπου εκεί ουσιαστικά τελείωσε το ματς.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες και τελικά πέτυχαν και το 3-0 στο 64′ και πάλι με τον Τσεβανέδη.

Στην επόμενη φάση η Λευκίμμη θα αγωνιστεί και πάλι ως γηπεδούχος την προσεχή Τετάρτη με αντίπαλο την Τριγλία Χαλκιδικής. Όποια ομάδα προκριθεί θα παίξει στα προημητελικά του θεσμού.

Στο μεταξύ την προσεχή Κυριακή για την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος, η Λευκίμμη θα αγωνιστεί εκτός έδρας με το Κοντόκαλλι και της αρκεί ακόμα και η ισοπαλία για να πανηγυρίσει την κατάκτηση του τίτλου και μαζί την άνοδο στην Γ’ Εθνική.