Κύπελλο Ε.Π.Σ.Α: Στα πέναλτι λύγισε ο ηρωικός Εθνικός από τον Παναιγιάλειο (φωτο)

Λίγο έλειψε να γίνει η μεγάλη έκπληξη στο Ενωσιακό γήπεδο Ανδρέας Κάνιστρας αλλά ο Εθνικός Πατρών λύγισε στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι από τον Παναιγιάλειο της Γ’ Εθνικής…

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με μια υπεροχή της ομάδας του Φάνη Γκέκα που δεν μετουσιώθηκε σε γκολ.

Στην επανάληψη στο 50′ η ομάδα του Βύρωνα Καραβία πήρε κεφάλι στο σκορ με το Παπαγεωργίου.

Ο Παναιγιάλειος πίεσε για την ισοφάριση και το κατάφερε στο 87′ με το Τοκάμ που είχε μπει στο ματς ως αλλαγή.

Έτσι το ματς οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση εκεί όπου με πέναλτι στο 93′ και πάλι ο Τοκαμ πέτυχε το 1-2.

Όμως ο επτάψυχος Εθνικός κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με πέναλτι του Μαντά στο 115′.

Έτσι το ματς μοιραία οδηγήθηκε στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι εκεί όπου ο Παναιγιάλειος πιο εύστοχος  πανηγύρισε την πρόκριση με 2-4.

Οι αρχικές συνθέσεις:

Εθνικός Πατρών:Σουτζόγλου, Σωτηρόπουλος, Μεμάγκα, Χαρμαντάς, Σαλαμαλίκης, Αναγνωστόπουλος, Παπαγεωργίου, Μαντάς, Φραντζής, Σπηλιωτόπουλος, Θεοδωρακόπουλος.

Παναιγιάλειος: Βίλλιος, Κουρτελέσης, Πλατυκώστας, Αφούσι, Χατζηαντωνίου, Μακρίδης, Γκασίδης, Λιάτος, Φουφούνης, Ροδόπουλος, Ψωμάρας.

Το thematch.gr βρέθηκε και σε αυτό το ματς κυπέλλου και σας παραθέτει πλούσιο φωτογραφικό υλικό.