Η Καλαμάτα τη νίκη, ο Διαγόρας Ρόδου την άνοδο… (βίντεο)

Μετά τον πρωταθλητή Ιάλυσο Ρόδου και η έτερη ομάδα του νησιού ο Διαγόρας από τη νέα περίοδο θα αγωνίζεται στη Football League.

Μπορεί να νίκησε με 2-1 η Καλαμάτα όμως ο Διαγόρας με το εκτός έδρας γκολ που πέτυχε πήρε τη πολυπόθητη ανοδο.

Πάνω από 5.000 κόσμος οπαδοί της Καλαμάτα σήμερα στο γήπεδο του Μεσσηνιακού διψούσαν να δούν τη Μαύρη Θύελλα να αλλάζει κατηγορία.

Γιατί ας μη κρυβόμαστε η Γ’ Εθνική είναι πολύ μικρή για αυτή την ιστορική ομάδα που τόσο κόσμο δε μαζεύουν ούτε ομάδες Α’ Εθνικής.

Δυστυχώς όμως έφυγαν απογοητευμένοι από την εξέλιξη του ματς και τη μή άνοδο.

Το Α’ ημίχρονο δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, ήταν μέτριο χωρίς κάποια ομάδα να ξεχωρίσει.

Στην επανάληψη η Καλαμάτα έχοντας και τη θερμή συμπαράσταση των χιλιάδων οπαδών της άνοιξε το σκορ με το καλημέρα.

Σκόρερ ο Γιόνδης με κεφαλιά στο 48′ αλλά ο σκόρερ αποβλήθηκε με υπόδειξη του  4ου διαιτητή. ( Προφανώς κάτι είπε ή έβρισε) και μάλιστα με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Εκεί θα λέγαμε κρίθηκε στην ουσία το ματς.

Ο Διαγόρας ανέβασε όπως ήταν φυσικό το Ρυθμό του και μάλιστα στις καθυστερήσεις του ματς στο 95′ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ντουαλά που είχε μπει ως αλλαγή να πιάνει τη κεφαλιά και να χτυπάει η μπάλλα στο δοκάρι με τους Ροδίτες να διαμαρτύρονται πως πέρασε τη γραμμή η μπάλα.

Τελικά  το ματς πήγε στη παράταση εκεί όπου ο Διαγόρας ήταν πολύ καλύτερος χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πατρινού Γιάννη Μπουρλάκη στο 110′ να ισοφαρίσουν.

Όλα είχαν κριθεί αφού πλέον η Καλαμάτα ήθελε δύο γκολ για να πάρει την άνοδο.

Μάλιστα στο 118′ η Καλαμάτα έμεινε με εννιά παίκτες λόγω αποβολής του Κάρλος.

Κι όμως με δύο παίκτες λιγότερους κατάφερε να πετύχει το 2-1 με τον Μάρκοβιτς στο τελευταίο λεπτό της παράτασης, γκολ νίκης χωρίς αντίκρισμα.

Απογοήτευση και κατήφια στο τέλος για τους Καλαματιανούς, τρελά πανηγύρια για τους Ροδίτες.