Έγραψε ιστορία η Αχαϊκή – Πέρασε στον τελικό Κυπέλλου επί της Κηφισιάς (βίντεο+φωτό)

Με κατάθεση ψυχής, πάθους και αποφασιστικότητας που ξεπερνάει την λογική, η ιστορική Αχαΐκή έγραψε άλλη μια χρυσή σελίδα στην πλούσια ιστορία της. Κατάφερε να προκριθεί στον τελικό Κυπέλλου της Γ’ Εθνικής μετά απο ένα συγκλονιστικό ημιτελικό που έγινε στο Δημοτικό στάδιο του Άργους.

Ανέτρεψε όλα τα προγνωστικά και κατάφερε στα πέναλτι να επικρατήσει με συνολικό σκορ 6-5 (1-1 κανονικός αγώνας).

Παρουσία περίπου 200 θεατών (εκ των οποίων οι μισοί απο την Αχαγιά) βρέθηκε πίσω στο σκόρ απο την πολύ καλή ομάδα της Κηφισιάς στο 20′ όταν μετά τη σέντρα του Φαρινόλα ο Σουλελές με κεφαλιά νίκησε τον Δρακόπουλο. Η Κηφισιά ζήτησε πέναλτι στο 5′ σε ανατροπή του Φαρινόλα απο τον Πετρόπουλο αλλα ο διαιτητής Γκιάφης απο την Αιτωλοακαρνανία είπε να συνεχιστεί το μάτς. Στο 44′ μεγάλη ευκαιρία της Αχαϊκής όταν εκτέλεσε φάουλ ο Μικελάτος, έδιωξε ο γκολκίπερ Καλδελής και στην επαναφορά ο Γεωργόπουλος σούταρε πάνω απο τα δοκάρια.

Στην επανάληψη η Αχαϊκή ισοφάρισε σε 1-1 στο 55′ με ωραίο σούτ του Κωστούλα που είχε περάσει στο μάτς ως αλλαγή. Στη συνέχεια η Κηφισιά έχασε καλές ευκαιρίες στο 51′ με τον Σουλελέ, στο 78′ με τον Ρέντζη και στο 87′ με τον Σπηλιωτάκη, με το 1-1 να μένει μέχρι το φινάλε όπου στο 89′ είχε πολύ καλή ευκαιρία ο Μικελάτος.

Στην παράταση ο γκολκίπερ Δρακόπουλος κράτησε όρθια την Αχαϊκή αφού σε τετ α τετ με τον Φαρινόλα είπε όχι στο 98′ ενώ τρία λεπτά νωρίτερα καφαλιά πάλι του Φαρινόλα πέρασε λίγο άουτ.

Έτσι φτάσαμε στα πέναλτι όπου ο Δρακόπουλος έπιασε το πέναλτι του Ρέντζη, ο Κωστούλας σούταρε πάνω στον γκολκίπερ Καλδελή, ο Ταμπάκης σούταρε άουτ απο πλευράς Κηφισιάς ενώ στο τελευταίο πέναλτι ο Αγγελόπολος ευστόχησε στέλνοντας στα ουράνια παίκτες και οπαδούς της Αχαϊκής.

• 5-4 Αγγελόπουλος.

Στον τελικό η Αχαϊκή θα αντιμετωπίσει την Α.Ε Καραϊσκάκης απο την Άρτα που κατάφερε με γκολ στο 90′ να νικήσει με 3-2 τον Απόλλωνα Καλαμαριάς στο γήπεδο των Γρεβενών.

Τα πέναλτι:

Συνεντεύξεις: Γιάννης Λεγάτος, Θανάσης Δρακόπουλος, Βασίλης Καρβουνιάρης, Λεωνίδας Αγγελόπουλος