ΠΑΟ Βάρδας – Πανηλειακός 1-2 (βίντεο-φωτό)

Τους τρεις βαθμούς της νίκης στο Ηλειακό ντέρμπι της 11ης τελευταίας αγωνιστικής του Α’ γύρου κατέκτησε ο Πανηλειακός με 1-2 μέσα στο Γρηγόριος Καλάκος.

Στο Α’ ημίχρονο ο Πανηλειακός ήταν καλύτερος και άνοιξε το σκορ μόλις στο 6′ με αυτογκόλ του Καρούτη με καφαλιά, αφού άθελα του κρέμασε τον Καπούταγλη.

Το 0-2 ήρθε στο 25′ με ωραίο σουτ του Αφρικανού Σάμουελ.

Νωρίτερα στο 23′ σουτ του Κρεβατά έδιωξε εντυπωσιακά ο Καπούταγλης, ενώ και στο 8′ απείλησε ο Σωτηρόπουλος όπως και στο 43′.

Στο 17′ οι Πυργιώτες έχασαν διπλή ευκαιρία με Σαμουελ και Κρεβατά.

Πολύ καλύτερος ο Πανηλειακός στο Α’ ημίχρονο και δίκαια προηγήθηκε 0-2.

Στην επανάληψη ανέβασε ρυθμούς ο ΠΑΟ Βάρδας και μείωσε σε 1-2 στο 47′ με πέναλτι του Κωσταντινίδη.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πίεσαν και στο 89′ έχασαν ευκαιρία με τον Ντόμα να σουτάρει άουτ, ενώ σε κόντρα επίθεση ο Πανηλειακός έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 1-3 στο 93′ με τον Γκοτσούλια.

Τον αγώνα σφύριξε ο Νίκος Σταυρόπουλος από Ηλεία με βοηθούς τους Ασημακόπουλο και Λιάπη.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟ Βάρδας: Καπούταγλης, Λιόσης, Καρούτης(37′ Χούσα), Νικολόπουλος, Ανδριέλλος(63′ Σιδερης), Γ.Πολίτης(83′ Ράλλης), Ντόμας, Μελετίδης(70′ Καλογερόπουλος), Π.Πολίτης.

Πανηλειακός: Καπετανάκης, Νιφορόπουλος, Λεβέντης, Μπουρνέλης, Σούλης, Νικολόπουλος,Σάμουελ(91′ Χατζηστάμου), Γκοτσούλιας, Κρεβατάς(94′ Δαβουρλής), Μπουρλάκης(86′ Κολόκας), Σωτηρόπουλος(66′ Τζουλιάν).