Ξεκίνησε με σούπερ διπλό η Ακράτα 0-3 την Αχαϊκή (βίντεο-φωτό)

Το… “αίμα της πίσω” πήρε η Αιγείρα Ακράτα για την εντός έδρας ήττα που είχε υποστεί πριν λίγες μέρες με 1-3 από την Αχαϊκή για το κύπελλο…

Στην πρεμιέρα των μπαράζ ανόδου πέτυχε σπουδαία νίκη με 0-3 μέσα στη Κάτω Αχαγιά κόντρα στην Αχαϊκή και έδειξε πως είναι διατεθειμένη να παλέψει όσο μπορεί για τη πρωτιά.

Αντίθετα για την Αχαϊκή ήταν ένα αποτέλεσμα που σίγουρα δε περίμενε κανείς από τους Αχαγιώτες και ειδικά εντός έδρας.

Κ όμως οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα έχοντας δύο ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ με τον Ντουράι στο 12′ και το Καζατζή στο 14′.

Μετά το ματς κύλησε στη μετριότητα με το 0-0 να παραμένει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ομάδα της Αιγιάλειας αφού απείλησε στο 61′ με το Σπανό, άνοιξε το σκορ έξι λεπτά αργότερα στο 67′.

Ο εκπληκτικός νεαρός 17χρονος Μητρόπουλος έκανε ωραία προσπάθεια από δεξιά, σέντραρε και ο Ανδρέας Σπανός κεραυνοβόλησε το Κωνσταντινόπουλο για το 0-1.

Καρμπόν με το πρώτο γκολ ήταν και το 0-2 λίγο αργότερα στο 80′.

Πάλι από δεξιά ο Μητρόπουλος σέντραρε και με σουτ ο Σπανός έγραψε το 0-2.

Εξέλιξη που… πάγωσε τους γηπεδούχους οι οποίοι προσπάθησαν να πιέσουν να μειώσουν το σκορ αλλά δε τα κατάφεραν.

Και σα να μην έφταναν όλα αυτά, σε μια κόντρα επίθεση στο 94′ ο Κατσίγιαννης που είχε περάσει ως αλλαγή πέτυχε και το 0-3.

Ένταση επικράτησε μετά το 0-1 με το διαιτητή Πράνταλο να αποβάλει το Ντουράι της Αχαϊκής και το Τσίμπιτση της Ακράτας.

Οι συνθέσεις:

Αχαϊκή: Κωνσταντινόπουλος, Πογιατζής (82′ Α.Αγγελόπουλος), Σαν Φιλίππο, Μπάδας, Δ.Αγγελόπουλος, Βαλογιάνης, Μπουρλάκης, Κατσίνας, Λαζανάς, Καζατζής (82′ Μπίκος), Ντουράι

Α.Ε.Αιγείρα- Ακράτα:Λεπενιώτης, Τσούρας, Οικονόμου, Μανθόπουλος, Π.Μητρόπουλος (92′ Καραχάλιος), Μαγγίνας, Σπανός (92′ Αλέφαντος), Τσίμπιτσης, Ξύδης, Μαλέλης (66′ Κατσιγιάννης), Μητρόπουλος.