Τεράστια πρόκριση για Παναχαϊκή, δεν τα κατάφερε η Καλαμάτα

Με τους αγώνες της 4ης φάσης συνεχίστηκε σήμερα το Κύπελλο Ελλάδας με την Παναχαϊκή να παίρνει σπουδαία πρόκριση για τον επόμενο γύρο.

Νίκησε με 1-0 το Αιγάλεω στο γήπεδο της Θύελλας Πατρών με κεφαλιά του Κυβελίδη στο 74′.

Πάντως το παιχνίδι…λίγο έλλειψε να…τιναχτεί στον αέρα αφού στο γκολ έπεσε μια κροτίδα και ο διαιτητής αποσύρθηκε για 20 λεπτά στα αποδυτήρια.

Τελικά μαζί με τους βοηθούς ξαναβγήκε στον αγωνιστικό χώρο και το ματς έληξε ομαλά.

Αντίθετα η Καλαμάτα δε τα κατάφερε στη Λειβαδιά.

Αγωνιζόμενη με παίκτη λιγότερο από τις αρχές της επανάληψης ηττήθηκε 2-0 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

• Παναχαϊκή-Αιγάλεω 1-0 (74′ Κυβελίδης)
  • Προοδευτική-Ξάνθη 0-2 (22′ Ιμπραΐμι, 84′ Μονρόζ)
  • Νίκη Βόλου-Εργοτέλης 2-0 (72′ Βλαχομήτρος, 90′ Ανδρέου)
  • Λεβαδειακός-Καλαμάτα 2-0 (64′ Τσάπρας, 75′ Μουτίνιο)
  • Πανσερραϊκός-Ηρακλής 2-1 (70′ Ανάκογλου, 90+1′ Ριβάλντο- 67′ Μπαστακός)
  • Διαγόρας Ρόδου -Λάρισα 1-2 (78′ Ραφίνια- 41′ Mαυρίας, 97′ Γιάκος πεν.) (1-1 και.δ.)
  • Αναγέννηση Καρδίτσας-Αλμωπός Αριδαίας 2-0 πεν. (105′ Αθανασιάδης – 95′ Γκόλιας αυτ.) (0-0 και.δ., 1-1 παρ.)
  • ΑΟ Υπάτου-Τρίκαλα 0-1 (115′ Ριζογιάννης πεν.) (0-0 και.δ.)
  • Κοζάνη-Άγιος Νικόλαος 4-5 πεν. (20′ Ρογγότης – 42′ Πυθαρούλης) (1-1 και.δ., παρ.)

Στο 5ο γύρο του κυπέλλου προκρίθηκαν: Ξάνθη, Νίκη Βόλου, Λεβαδειακός, Πανσερραϊκός, Παναχαϊκή, Τρίκαλα, ΑΕΛ, Αναγέννηση Καρδίτσας και Άγιος Νικόλαος.