Τεράστια νίκη του Διαγόρα με 1-0 τον Αχέροντα Καναλακίου (φωτο-βίντεο)

Τεράστιας σημασίας νίκη πήρε στα Βραχνέικα ο Διαγόρας με 1-0 κόντρα στο Καναλάκι συνεχίζοντας την εξαιρετική του πορεία με τον Αλέξη Σπηλιόπουλο στον πάγκο.

Ο οποίος κάνει πορεία… πρωταθλητισμού από τότε που ανέλαβε την τεχνική ηγεσία με τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία.

Νίκη κόντρα σε μια ομάδα που πριν λίγες μέρες ήταν στην κορυφή της βαθμολογίας. Πλέον ο Διαγόρας έχει απομακρυνθεί αισθητά από τη ζώνη του υποβιβασμού και βλέπει πολύ διαφορετικά τη συνέχεια.

Στο πρώτο ημίχρονο μοναδική καλή στιγμή ήταν στο 34′ με τον Αλεξανδρή που από πλάγια σουτάρει ελάχιστα έξω απ’ τα δοκάρια του Πατσιούρα.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 57′ όταν εκτέλεσε φάουλ ο Γεωργαντόπουλος και με υπέροχο σουτ ο Βλασοπούλος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι πέρα από ένα φάουλ του Καπία στο 49′ πάνω από τα δοκάρια δεν είχαν κάποια άλλη αξιόλογη στιγμή.

Ενώ ο Διαγόρας απείλησε και στο 77′ με τον Αλεξανδή, και έτσι με βάση την εικόνα του ματς σε γενικές γραμμές το τρίποντο του Διαγόρα κρίνεται ένα δίκαιο αποτέλεσμα.

Πολύ καλή η διαιτησία του Γιάννη Ρούτση από την Κορινθία (Σπηλιώτης-Μπουρτζοβίτης).

Διαγόρας Βραχνεΐκων: Μπαρδάκης, Σταυρόπουλος, Δημόπουλος, Σίδερης, Καπετανάκης, Τριανταφυλλόπουλος, Βλασόπουλος (78′ Καραμπούλας), Αποστολόπουλος, Αλεξανδρής (87′ Παπαδόπουλος), Σκεπετάρης (55′ Γεωργαντόπουλος), Καλλιτσουνάκης (78′ Σαρρής).

Αχέρων Καναλακίου:Πατσιούρας, Κωσταντίνου, Καπίας, Πότσης (60′ Βέρμπης), Παπανίκου (λ.τ. 31′ Εμβραϊζογλου), Βασιλειάδης, Σδράβος, Νταντίδης (79′ Ροβίνας), Κωσταμένας, Καραμποΐκης, Τσούτσης (70′ Νικολάου).

Οι δηλώσεις μετά το Διαγόρας Βρ. – Αχέρωντας Καναλακίου (βίντεο)