Τελικός κυπέλλου Γ’ Εθνικής 2017: Α.Ε Καραϊσκάκης – Αχαϊκή 1-0 (φωτό+βίντεο)

Δεν τα κατάφερε η Αχαϊκή να κατακτήσει το Κύπελλο Ελλάδας Γ’ εθνικής στο γήπεδο του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο.

Η Α.Ε Καραϊσκάκης ήταν η ομάδα που σήκωσε το βαρύτιμο τρόπαιο, όμως αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στην Αχαγιώτικη ομάδα που κατάφερε να φτάσει στον τελικό και παρά τα πολλά αγωνιστικά προβλήματα κοίταξε στα μάτια την ισχυρή Αρτινή ομάδα χάνοντας στις λεπτομέρειες.

Τον τελικό παρακολούθησαν περίπου 1500 φίλαθλοι με τους φιλάθλους της Αχαϊκής να κερδίζουν κατά κράτος τη μάχη της κερκίδας αφού πάνω από 400 έδωσαν βροντερό παρών.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε στη μετριότητα χωρίς φάσεις στις δυο εστίες.
Στην επανάληψη έχασε μεγάλη ευκαιρία η Αρτινή ομάδα στο 51′ όταν έβγαλε τη σέντρα ο Λάμπρου αλλά η κεφαλιά εξ επαφής του Ζυγκερίδη πέρασε άουτ.

Στο 55′ το σούτ του Γεωργόπουλου πέρασε λίγο άουτ, όπως και στο 56′ το σουτ του Αποστολόπουλου.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ίσως και να κρίθηκε ο τελικός. Ο Ρουμπάτος σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ με τον γκολκίπερ Ανδρούτσο σούταρε πάνω του χάνοντας τεράστια ευκαιρία. Έτσι δεν έγινε το 0-1 και όπως συμβαίνει σ’ αυτές τις περιπτώσεις μετά από τρία λεπτά η Α.Ε. Καραϊσκάκης άνοιξε το σκορ. Από δεξιά έβγαλε τη σέντρα ο Παπανίκου και ο Κουσίδης έπιασε στη κίνηση το σουτ που κατέληξε στα δίχτυα του Δρακόπουλου.

Στο 64′ νέα ευκαιρία για την Αχαϊκή αλλά ο Ντάζος άργησε χαρακτηριστικά από τα πλάγια, με το σουτ να εξουδετερώνεται από τον γκολκίπερ Ανδρούτσο.

Πάντως η Αρτινή ομάδα έδειξε στοιχεία πολύ δουλεμένης και καλής ομάδας και δεν είναι τυχαίο πως τερμάτισε στην 2η θέση του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Όπως είπαμε και την αρχή, ίσως όλα κρίθηκαν στην πολύ μεγάλη ευκαιρία του Ρουμπάτου αφού αν εκεί γίνονταν το 0-1 ίσως να είχε άλλη εξέλιξη το ματς.

Στη συνέχεια έχετε την ευκαιρία να δείτε φάσεις και φωτορεπορτάζ από την κάλυψη του thematch.gr.