Σπουδαίο διπλό Παναχαϊκής 0-3 στον Απόλλωνα Λάρισας

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη στη Λάρισα πέτυχε η Παναχαϊκή με 0-3 κόντρα στον Απόλλωνα στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής.

Η νίκη παίρνει ακόμα μεγαλύτερη αξία αν αναλογιστούμε πως οι κοκκινόμαυροι του Παπαδόπουλου αγωνίζονταν σε όλο το Β’ ημίχρονο με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Λαρέα στο 47′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 17′ ο Μουστακόπουλος έβγαλε ωραία μπαλιά στο Κουσκουνά ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ έγραψε το 0-1.

Στο 28′ ο πολύ καλός γκολκίπερ Κολοβούρης είπε όχι εις διπλούν σε σουτ των Αθανασιάδη και Νύκταρη.

Στο 36′ σε ωραία αντεπίθεση ο Γιούσης ψύχραιμα πέρασε και το γκολκίπερ πετυχαίνοντας το 0-2.

Με την έναρξη της επανάληψης είχαμε όπως είπαμε την αποβολή του Λαρέα, με αποτέλεσμα με ένα παίκτη παραπάνω οι γηπεδούχοι να πιέσουν κερδίζοντας πέναλτι στο 63′ σε χέρι του Κουσκουνά ( πάρα πολύ αυστηρό και το έδωσε με μεγάλη καθυστέρηση ο διαιτητής).

Ο έμπειρος Κλάους Αθανασιάδης το εκτέλεσε αλλά η μπάλα χτύπησε κάθετο δοκάρι και έφυγε άουτ.

Και σαν να μην έφτανε αυτό για τους γηπεδούχους, ήρθε και το 0-3 στις καθυστερήσεις για την Παναχαϊκή (αν και με δέκα παίκτες) με σκόρερ το Κόκα που είχε μπει ως αλλαγή σε υποδειγματική αντεπίθεση.

Απόλλων Λάρισας (Γ. Μάγγος): Αστράς, Τζοβάρας (46΄Γκόλιας), Αθανασιάδης, Χατζής, Σκούπρας, Μόρας, Νύκταρης, Καρίκι (46΄ Παναγιώτου), Μπούσης, Μπάλλας, Τασιούλης.

Παναχαϊκή (Ν. Παπαδόπουλος): Κολοβούρης, Αποστολόπουλος, Πλιάτσικας, Λαρέα, Σταμόπουλος, Μουστακόπουλος (46΄Μπρους), Ανάκογλου, Γιούσης (81΄ Κόκας), Μπάτροβιτς (47΄Πατάπης), Αραβίδης (66΄ Μαρκοπουλιώτης), Κουσκουνάς.