Σπουδαία νίκη η Αχαϊκή 1-0 τον Διαγόρα (βίντεο-φωτό-συνεντεύξεις)

Σε ένα ματς που είχε όλα τα στοιχεία ενός γειτονικού ντέρμπι (πάθος, δυνατές μονομαχίες και… ένταση στο τέλος των δύο ημιχρόνων) η Αχαϊκή ήταν η μεγάλη νικήτρια με 1-0 κόντρα σε ένα πολύ μέτριο Διαγόρα Βραχνεΐκων.

Το νικητήριο γκολ των «καναρινιών» ήρθε στο 48′ με σκόρερ τον Μάριο Μούζο μετά το τραγικό λάθος του Παπαδόπουλου.

Νωρίτερα στο 30′ οι γηπεδούχοι είχαν τεράστια διπλή ευκαιρία με τον Μούζο να σουτάρει στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Παναγιωτόπουλος να σουτάρει ψηλά άουτ.

Ο Διαγόρας απείλησε στο 80′ με τον Αποστολόπουλο από μπαλιά του Σταυρόπουλου…

Η Αχαϊκή τελείωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Γκοτσόπουλου ο οποίος μπήκε αλλαγή στο 90′ και μέσα σε ένα λεπτό δέχτηκε δύο κίτρινες…

Άγγιξε το άριστο η διαιτησία του Αλέξανδρου Φωκά (Μπαλαρούτσος- Ωρολογάς).

Αχαϊκή: Δρόσος, Κλήσης, Μαρκεζίνης, Σέρμπος, Ν.Μουζος, Κατσίνας, Μπίκος (71′ Ντουραϊ), Ανδρικόπουλος (23λ.τ.Αγγελόπουλος), Παναγιωτόπουλος, Φωτόπουλος (90′ Γκοτσόπουλος), Μ.Μούζος.

Διαγόρας Βραχνεΐκων: Θανόπουλος, Παπαδόπουλος (74′ Μπαρλάς), Σιδέρης, Νικολακόπουλος, Σταυρόπουλος, Αποστολόπουλος, Γεωργαντόπουλος, Καραμπουλας, Δημητρακόπουλος, Σκούρτας (80′ Λεγάτος), Θωμάς (54′ Γκολφινόπουλος).

Α’ Ε.Π.Σ.Α: Μεγάλη νίκη Αχαϊκής, σπουδαίο διπλό για Λιμνοχώρι, τρίποντο για Παναιγιάλειο

Οι συνεντεύξεις των προπονητών μετά το ντέρμπι Αχαϊκή – Διαγόρας Βραχνεΐκων (βίντεο)