Σοβαρά επεισόδια στον Πύργο, διακοπή και δραματική πρόκριση του Αιγάλεω με 1-2 τον Ξενοφώντα

Αν πριν τον αγώνα Κυπέλλου στον Πύργο ανάμεσα στον Ξενοφών Κρεστένων και το Αιγάλεω έλεγαν σε κάποιον πως τα Κρέστενα μπορεί να έπαιρναν τη πρόκριση σίγουρα δε θα το πίστευαν.

Τις δύο ομάδες χωρίζουν δύο κατηγορίες αφού ως γνωστόν τα Κρέστενα παίζουν στο τοπικό της Ηλείας ενώ το Αιγάλεω στη Football League.

Kι όμως επειδή το κύπελλο είναι ο θεσμός των εκπλήξεων λίγο έλειψε τα Κρέστενα να τα καταφέρουν.

Πάντως το παιχνίδι που έγινε στο Δημοτικό στάδιο του Πύργου αμαυρώθηκε από σοβαρά επεισόδια ανάμεσα στους περίπου πενήντα οπαδούς του Αιγάλεω και των ΜΑΤ που έκαναν μάλιστα και χρήση χημικών και φωτοβολίδων κρότους λάμψης.

Το παιχνίδι διεκόπη για 25 λεπτά ενώ οι οπαδοί του Αιγάλεω προκάλεσαν σοβαρές ζημιές σπάζοντας πολλά καθίσματα στο πέταλο του σταδίου του Πύργου.

Μάλιστα ο διαιτητής τα έγραψε όλα στο φύλλο αγώνα με τους Αιγαλιώτες να απειλούνται με βαριά καμπάνα.

Ο Ξενοφών του Ντέγιαν Μιλοσέσκι άνοιξε το σκορ στο 64′ με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα ο Μπουτσικάκης.

Το Αιγάλεω ισοφάρισε στο 84′ με σουτ του Παπανικόλα από σέντρα του Τσιλιγκίρη ενώ στο 92′ (και ενώ όλοι πίστευαν πως το ματς θα πάει στη παράταση) ο πολύπειρος Αντώνης Πετρόπουλος με μονοκόμματο σουτ από πάσα του Ροτζέριο Μάρτινς πέτυχε το 1-2.

Εξαιρετική εμφάνιση από το γκολκίπερ του Ξενοφώντα Κουτρουμπή που έκανε σωτήριες επεμβάσεις.

Πολλά μπράβο στον Ξενοφώντα του Μιλοσέσκι αφού έφτασε μια ανάσα από το να κάνει την πολύ μεγάλη έκπληξη απέναντι σε μια ομάδα με παίκτες με παραστάσεις από Superleague όπως τον Πετρόπουλο τον Ροτζέριο Μάρτινς.