Πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά ο ΠΑΟ Βάρδας 2-0 τον Πανηλειακό (φωτό)

Ηλειακό ντέρμπι με άρωμα Γ’ Εθνικής έγινε σήμερα το μεσημέρι στο Γρηγόριος Καλάκος.

Για τη προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ηλείας οι πράσινοι νίκησαν δίκαια με 2-0 τους απογοητευμένους Πυργιώτες που στην ουσία υποβιβάστηκαν τη περασμένη Κυριακή από την ήττα σοκ με τον Ολυμπιακό Ζαχάρως.

Πολύ καλύτερος ο ΠΑΟ Βάρδας στο Α’ ημίχρονο ζήτησε διακιολογημένα πέναλτι που κακώς δε δόθηκε στο 32′ σε ανατροπή του Νικολόπουλου από τον Δαλαβούρα.

Στο 15′ τεράστια ευκαιρία για τη Βάρδα με το Βάζ από κοντά με σουτάρει άουτ.

Με την έναρξη της επανάληψης οι γηπεδούχοι του Τσίρκοβιτς στο 47′ άνοιξαν το σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σαμπανέι το οποίο κέρδισε ο Χριστόπουλος σε ανατροπή από το Σταματελάτο.

Στο 90′ ο Μακρής σε κόντρα επίθεση πέτυχε και το 2-0 μετά τη πάσα του Σαμπανέι.

Αρκετός κόσμος περίπου 400 φίλαθλοι παρακολούθησαν το Ηλειακό ντέρμπι κυπέλλου.

Με λάθη η διαιτησία του Παυλόπουλου (Ξυδούς- Ρηγόπουλος).

ΠΑΟ Βάρδας: Λαδάς, Λιόσης, Χριστόπουλος, Νικολόπουλος, Σιδέρης, Νικολακόπουλος, Ρουγκάλας, (90′ Θεοφανόπουλος) Ντόμας (83′ Μακρής), Βάζ, Σαμπανέι, Γούρμος (88′ Τσούλης).

Πανηλειακός: Καρακίτσος, Κωστόπουλος, Δαλαβούρας (73′ Μπάλλας), Δ.Τσίγκρηλας, Φερνάντες, Ντίαζ, Λίλας, Σταματελάτος, Έλιοτ, Ρούνης (60′ Π.Τσίγκρηλας) Τσαγκάρης.

Προβολή: 1...91 από τις 91 εικόνες της συλλογής