Πήρε άνετα το ντέρμπι και έμεινε στην κορυφή ο ΠΑΟ Βάρδας, 4-1 τον Ηλειακό Βαρθολομιού (βίντεο-φωτό)

Ποδαρικό με νίκη για το νέο έτος έκανε ο ΠΑΟ Βάρδας στο ντέρμπι κορυφής με τον Ηλειακό Βαρθολομιού…

Οι πράσινοι του Ηλία Φωτοπούλου εκτός από τα τέσσερα γκολ έχασαν τουλάχιστον άλλες τόσες ευκαιρίες, δείχνοντας πως μαζί με τον Αστέρα Αμαλιάδας θα είναι οι ομάδες που παλέψουν για την πρωτιά.

Κ όμως το ματς δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους πράσινους του Ηλία Φωτοπούλου.

Το Βαρθολομιό νωρίς στο 5′ κέρδισε πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Ηλιάκης για το 0-1.

Οι γηπεδούχοι που σίγουρα αιφνιδιάστηκαν κατάφεραν μέσα σε δέκα λεπτά να γυρίσουν το ματς σε 2-1.

Αρχικά ισοφάρισαν στο 18′ με κοντινό σουτ του Πλαστουργού (μετά το σουτ του Λαθύρη και την απόκρουση του γκολκίπερ  Μανουσιάδη) και πέτυχαν το 2-1 στο 28′ με το Παρασκευόπουλο.

Μοιραίος (που τελικά δεν ήταν) στη συνέχεια ο Λαθύρης για τη Βάρδα αφού έχασε ευκαιρίες στο 33′, 39′, 41′ και 60′ για να τελειώσει το ματς.

Ο Ηλειακός ανέβηκε μετά το 70′ αλλά χωρίς να απειλήσει.

Έτσι στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο αλλαγές του Φωτόπουλου οι Μπίσσα και Μικελάτος πέτυχαν αλλά δύο γκολ.

Αρχικά στο 80′ ο Μπίσσα έκανε το 3-1 και στο 90′ φανταστικό γκολ του Μικελάτου μετά τη σέντρα του Δούλου και το στρώσιμο της μπάλλας από το Λαθύρη.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟ Βάρδας: Σίνος, Λιόσης, Παπασπηλιόπουλος, Π.Πολίτης, Γ.Πολίτης (88′ Μηλαδόπουλος), Πλαστουργός (64′ Μπίσσα), Λαθύρης, Παρασκευόπουλος, Διονυσόπουλος, Αντωνόπουλος (75′ Δούλος), Παλούμπης (64′ Μικελάτος).

Ηλειακός Βαρθολομιού: Μανουσιάδης, Ραυτόπουλος, Γιούλης (88′ Μανιάνης), Γκίνης, Ντουρουρού, Δαλαβούρας, Αποστολόπουλος Πανόπουλος (88′ Τσαγκρής), Ηλιάκης, Τσουκαλάς, Δουλαβέρης.

Οι συνεντεύξεις στο ΠΑΟ Βάρδας – Ηλειακός Βαρθολομιού 4-1 (βίντεο)