Πανηγυρίζει το Κυπέλλο ο Ατρόμητος, 2-1 με ανατροπή τον Παναιγιάλειο (βίντεο- φωτό-συνεντεύξεις)

Την κατάκτηση του 48ου Κυπέλλου της Ε.Π.Σ.Αχαΐας πανηγυρίζει ο Ατρόμητος Πατρών. Οι πορτοκαλί των Ζαρουχλεΐκων κατάφεραν με ανατροπή να κατακτήσουν το βαρύτιμο τρόπαιο για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Ήταν πίσω στο σκορ στο Α’ ημίχρονο αλλά στην επανάληψη μέσα σε 6 λεπτά έφεραν τούμπα το ματς. Τον τελικό στο Φώτης Αραβαντινός το γήπεδο της Θύελλας παρακολούθησαν περίπου 500 θεατές.

Ο Ατρόμητος ξεκίνησε καλύτερα τον τελικό και στο 7′ έβγαλε τη σέντρα ο Αγγελόπουλος και η κεφαλιά του Αποσκίτη πέρασε λίγο άουτ.

Στο 14′ το σουτ του Μαντά μπλόκαρε ο Ανδρούτσος, ενώ στο 20′ σε αντεπίθεση του Ατρομήτου ο Αποσκίτης σούταρε και στη γωνιά του μάζεψε ο Ανδρούτσος.

Στο 24′ κόντρα στη ροή του ματς ο Παναιγιάλειος άνοιξε το σκορ.

Μετά από ωραία ενέργεια και σέντρα του Κούτνικ ο Γραμματίκας με σουτ νίκησε τον Αθανασακόπουλο.

Στο 32′ ο Ατρόμητος ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Παπασπηλιόπουλου στον Αγγελόπουλο αλλά ο διαιτητής Χρονάς είπε να συνεχιστεί το ματς.

Στο 40′ σουτ του Μαντά πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Ανδρούτσου.

Στην επανάληψη μέσα σε 6 λεπτά ο Ατρόμητος έφερε τούμπα το τελικό.

Ισοφάρισε στο 49′ με κεφαλιά του Παπαστεργίου μετά το κόρνερ του Μαντά σε 1-1, ενώ λίγο αργότερα στο 54′ ο Αποσκίτης βρέθηκε μέσα στη μεγάλη περιοχή, κεραυνοβόλησε τον Ανδρούτσο έγραψε το 2-1 μέσα σε τρελούς πανηγυρισμούς.

Στο 55′ ο Μαντάς προ κενής εστίας δε κατάφερε να σκοράρει ενώ στο 65′ χάθηκε πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο με τον Μούτσα που δε μπόρεσε να πετύχει το 3-1.

Στα τελευταία λεπτά ο Παναιγιάλειος προσπάθησε να στείλει το ματς στη παράταση χωρίς όμως να χάσει κάποια μεγάλη ευκαιρία.

Πολύ καλή η διαιτησία του Νίκου Χρονά (Κακαφώνης-Παπαδημητρίου-Φωκάς)

Ατρόμητος: Αθανασακόπουλος, Κυριαζόπουλος, Ραμαντάνης, Ιωάννου, Παπαστεργίου, Μαντάς (78′ Νικολόπουλος), Σπανός (86′ Μπελεζάκης), Παπαγεωργίου, Αποσκίτης, Αγγελόπουλος (68′ Σωτηρόπουλος), Μούτσα (89′ Λένας).

Παναιγιάλειος: Ανδρούτσος, Γραμματίκας (60′ Σπυρόπουλος), Κυριακόπουλος (78′ Μαλισσόβας),Παπασπηλιόπουλος, Βλάχος, Λούγκος, Πανάρετος, Κούτνικ, Σκούτας (68′ Κουτρόπουλος), Τζανουλίνος, Μπακατσέλος.

Πανηγυρισμοί

Μετά το τέλος του τελικού μιλάνε στη κάμερα του thematch.gr από τους Κυπελλούχους ο αντιπρόεδρος Γιώργος Μπάρλος, ο προπονητής Δημήτρης Ρουγκάλας και οι παίκτες Νίκος Αποσκίτης, Αλέξανδρος Ραμαντάνης.

Προβολή: 1...69 από τις 69 εικόνες της συλλογής