Πανηγυρική κατάκτηση Κυπέλλου του Παλληξουριακού

• Like/Follow στη σελίδα μας στο Facebook.
  • Εγγραφείτε στο κανάλι μας στο Youtube.
  • Εγγραφείτε στις ενημερώσεις μέσω email (1 email/ημέρα):

Άλλο ένα τρόπαιο στην ιστορία του κατέκτησε ο Παλληξουριακός που είναι με διαφορά η μεγάλη δύναμη στο ποδόσφαιρο της Κεφαλονιάς τα τελευταία χρόνια…

Νίκησε άνετα στον τελικό του κυπέλλου που έγινε στο Αργοστόλι την Εικοσιμία με 3-0.

Η ομαδα του Ληξουρίου πανηγυρίζει την κατάκτηση του κυπέλλου για 7η φορά στην ιστορία του θεσμού (1991, 1998, 2001, 2018, 2019, 2022, 2024) και 4η στις τελευταίες 5 διοργανώσεις δίνοντας σε όλες το παρόν στον τελικό.

Το σκορ άνοιξε στο 42’ από τον χαρισματικό πλάγιο επιθετικό Μέλι Μπράτι με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τα 30 μέτρα. Ένα πολύ όμορφο σε εκτέλεση τέρμα!

Στην επανάληψη στο 74’ λεπτό με ένα προσωπικό γκολ από το 18χρονο κεντρικό χάφ, Συριάτο Φώτη, ο οποίος έκλεψε τη μπάλα 20 μέτρα κάτω από το κέντρο απέφυγε δύο αντίπαλους ποδοσφαιριστές και με σκάψιμο της μπάλας πάνω από τον αντίπαλο τερματοφύλακα πέτυχε το 2-0 και σφράγισε ουσιαστικά τη νίκη.

Το κερασάκι στην τούρτα και τελικό σκορ 3-0, έβαλε ο κεντρικός επιθετικός Αντωνάτος Ηλίας στο 78’ λεπτό, μετά από ασίστ του Κορσιάνου Αντώνη, ύστερα από προσποίηση στον αντίπαλο αμυντικό και πλασέ μέσα από την περιοχή.

Παλληξουριακός:Βλάχος Α., Αντωνάτος Κ., Πολυδωράτος Γ., Καράι Α., Haxhiaj D., Λυκούδης Α., Συριάτος Φ., Γεωργάκης Δ., Μπράτι Μ., Pacheco R., Αντωνάτος Η.

Αλλαγή πέρασαν στον αγώνα και οι:

Κουκοβίνος Ι., Κορσιάνος Α., Νουρεντίνι Γκ., Γαβαλάς Α

Άριστη η διαιτησία του Νεοφύτου Αντωνιάδη.

MVP του χτεσινού τελικού ψηφίστηκε ο Μπράτι Μέλι, ο οποίος χάρισε μεταξύ άλλων αρκετές θεματικές στιγμές και ένα φοβερό γκολ!!

Άξιο αναφοράς η όμορφη εμφάνιση των κοριτσιών της σχολής χορού της Κ. Λιβιεράτου Ελισάβετ πριν την έναρξη του αγώνα καθώς και η παρουσία ασθενοφόρου από την Medione Kefalonia.

Ένα μπράβο αξίζουν για την οργάνωση και την ομαλή διεξαγωγή του τελικού στα μέλη της ΕΠΣΚΙ και τον Πρόεδρο Βαλσαμή Θ.