Πανηγυρική άνοδος του Ιωνικού στη Football league, 2-0 τον Αιολικό

Πολύ καλύτερος ο Ιωνικός μέσα στη Νίκαια σε μια εκπληκτική ατμόσφαιρα από 3.500 φιλάθλους (40 φίλαθλοι του Αιολικού) νίκησε τον Αιολικό Μυτιλήνης με 2-0 παίρνοντας την άνοδο για τη νέα Football League.

Η ιστορική ομάδα παίρνει την άνοδο μετά από 8 χρόνια έχοντας στο σημερινό παιχνίδι σαν παρακαταθήκη το 2-2 του πρώτου αγώνα.

Ο Ιωνικός μπήκε από τη αρχή πολύ δυνατά στο ματς και βρέθηκε στο πρώτο ημίχρονο να προηγείται με 2-0 και να καθαρίζει την υπόθεση άνοδο.

Στο 16′ εκτέλεσε φάουλ ο Καλλέργης, η κεφαλιά του Καρέλη χτύπησε στο δοκάρι και στην επαναφορά η μπάλλα βρήκε πάνω στον Μπούζουρα που έστειλε τα μπάλλα στα δίχτυα της ομάδας του για το αυτογκόλ και το 1-0.

Στο 38′ μετά το λάθος γύρισμα του Κρητικού ο Κουρουκίδης πέτυχε το τελικό 2-0.

Στην επανάληψη ο Αιολικός είχε πιο πολύ ώρα τη κατοχή μπάλας χωρίς όμως να απειλήσει ιδιαίτερα.