Πανηγυρική άνοδος του Ιάλυσου Ρόδου, υποβιβάστηκε ο Πανμοβριακός μετά το 0-4 (βίντεο-φωτό-συνεντεύξεις)

Τελικά πανηγύρια στα αποδυτήρια του Δημοτικού σταδίου της Κάτω Αχαγιάς για τους παίκτες και παράγοντες του Ιάλυσου Ρόδου αφού δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε και μαθηματικά εξασφάλισαν την πρώτη θέση παίρνοντας την άνοδο για τη Football League.

Η ομάδα του Σάκη Παπαβασιλείου νίκησε άνετα τον Πανμοβριακό με 0-4 στέλνοντας την ομάδα της Δυτικής Αχαΐας ξανά στο τοπικό πρωτάθλημα.

Απόλυτα δίκαιη η επικράτηση του Ιάλυσου αφού φάνηκε η διαφορά ποιότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες. Από τα πρώτα λεπτά οι Ροδίτες μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν το ματς και το πέτυχαν πολύ άνετα.

Μόλις στο 11′ ο Περογαμβράκης από κοντά άνοιξε το σκορ, ενώ στο 19′ μετά το κόρνερ του Δελαπόρτα ο πανύψηλος κεντρικός αμυντικός Τσούπρος με κεφαλιά νίκησε το Ζήγκο για το 0-2.

Στο 34′ μετά τη πάσα του Περογαμβράκη ο Παπαδόπουλος με σουτ έγραψε το 0-3 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Όπως ήταν φυσικό έπεσε ο ρυθμός του παιχνιδιού στην επανάληψη με τον Ιάλυσο να πετυχαίνει άλλο ένα γκολ με υπέροχη εκτέλεση φάουλ του δικού μας Παναγιώτη Κωνσταντινόπουλου στο 70′.

Οι… «τοξοβόλοι» έχασαν και αρκετές καλές ευκαιρίες με τον Δωματά στο 6′, τον Παπαδόπουλο στο 13′, τον Δελαπόρτα στο 36′ και τον Παπαδόπουλο στο 37′.

Αντίθετα ο Πανμοβριακός απογοήτευσε τους… 50-60 φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο και σίγουρα δε μπορούσε να κοντράρει αυτή την ομάδα που διαθέτει μεγάλη ποιότητα με παίκτες ανώτερων κατηγοριών.

Μάλιστα ο κόσμος στο τέλος χειροκρότησε του πρωταθλητές για την επιτυχία της ανόδου.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Μαχαίρα από την Αθήνα (Νικολάου – Σταυρόγλου).

Πανμοβριακός Ριόλου: Ζήγκος, Κάτσενος, Χαλκιόπουλος, Σπανός, Π.Νιφορόπουλος ( 70′ Μητρόπουλος), Κοκκίνης, Γρ.Νιφορόπουλος (60′ Πρίφτη), Κονίδας, Αγγελής (65′ Μπάκας), Παναγάκης, Πυρρής.

Ιαλυσός Ρόδου: Ανδρούτσος, Κωσταντινόπουλος ( 75′ Κόλα), Σταυλάς ( 83′ Χειμωνέτος), Μακρυδημήτρης, Τσούπρος, Ρεκλειτης, Περογαμβράκης, Πετράκος, Δωματάς, Δελαπόρτας ( 62′ Κουγιός), Παπαδόπουλος.

Βίντεο

Μετά το τέλος του αγώνα μιλήσαν στην κάμερα του thematch.gr o πρόεδρος του Ιάλυσου Ρόδου Μιχάλης Χατζηνικήτας, ο βοηθός προπονητή Αγαπητός Αμπελάς, ο Παναγιώτης Κωνσταντινόπουλος και ο προπονητής του Πανμοβριακού Ριόλου Ντίνος Σπυρόπουλος.

Προβολή: 1...67 από τις 67 εικόνες της συλλογής