Παναχαϊκή: Έχασε πέναλτι και μάλλον τα play off μετά το 1-1 με Εργοτέλη

Δε μπόρεσε να πάρει τη νίκη που τόσο χρειάζονταν σήμερα η Παναχαϊκή στο καθοριστικό ματς με τον Εργοτέλη.

Οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες με 1-1 αποτέλεσμα που στέλνει του Ηρακλειώτες στα play-off, σε αντίθεση με τη Παναχάικη που θα πρέπει να νικήσει στη Ξάνθη και παράλληλα ο Διαγόρας Ρόδου να ηττηθεί η να φέρει ισοπαλία στην Άρτα με τον Καραϊσκάκη.

Οι κοκκινόμαυροι μετά το 1-1 έχασαν πέναλτι με τον Αραβίδη που κατέληξε στο δοκάρι και μαζί την ευκαιρία να προσπεράσουν τους Ροδίτες.

Το φιλμ του αγώνα:

11′ Εκτέλεση φαουλ του Μπάτροβιτς, χαμηλά ο Κατσιμήτρος έπεσε και έδιωξε

13′ Eκτέλεση κόρνερ του Μασούρα, στο πρώτο δοκάρι πετάγεται ο Αραβίδης και με προβολή έκανε το 1-0

16′ Γύρισμα του Πάνου προς την περιοχή, ο Μπάτζιος προσπάθησε να διώξει και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της εστίας του Κατσιμήτρου

24′ Η Παναχαϊκή ζήτησε πέναλτι για χέρι του Ποζατζίδη, “παίζετε” είπε ο Κοτσάνης

27′ Πλασέ στην κίνηση από τον Κωστανάσιο η μπάλα αρκετά μέτρα πάνω από την εστία

32′ Σέντρα του Κατσούρι, κεφαλιά του Κόνραντ, ισοφάρισε ο Εργοτέλης (1-1)

43′ Σουτ του Κουσκουνά, κόντραρε στον Μαζουλουξή και έφυγε κόρνερ

51′ Νέες φωνές από τους γηπεδούχους για πέναλτι, για χέρι του Κατσούρι αυτή τη φορά

74′ Πέναλτι για την Παναχαϊκή για μαρκάρισμα του Ποζατζίδη στον Γιούση

75′ Ο Αραβίδης εκτέλεσε το πέναλτι, αλλά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι του Κατσιμήτρου

90′ Σουτ του Γιούση, η μπάλα λίγο άουτ.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Καραπίτσος): Κολοβούρης, Πατάπης, Πλιάτσικας, Πάνος, Σταμόπουλος, Μουστακόπουλος, Ανάκογλου (93′ Αργυρόπουλος), Μπάτροβιτς (67′ Γιούσης), Μασούρας (67′ Τσερούτι), Αραβίδης, Κουσκουνάς.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Κατσούρι (63′ Κόλα), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Πέιος, Μπουτζάκης (80′ Κουάτενγκ), Τσέλιος, Μανουσάκης, Κόνραντ, Κωστανάσιος (67′ Μπουρσέλης), Ποζατζίδης (80′ Σερβιλάκης).