Πάλεψε, προσπάθησε αλλά δεν τα κατάφερε η Παναχαϊκή με Παναιτωλικό

Πάλεψε με όλες τις δυνάμεις η Παναχαϊκή έχοντας εξ αρχής πολύ δύσκολο έργο απέναντι σε μια ομάδα δύο κατηγορίες πιο πάνω.

Ο Παναιτωλικός πήρε την πρόκριση για την 6η φάση του κυπέλλου αφού νίκησε με 1-2, με την Παναχαϊκή να στρέφει το ενδιαφέρον της αποκλειστικά και μόνο στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.

Ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ στο 20′ αφού με μπαλιά ακριβείας του Ντουάρτε στον Καρέλη, ο οποίος απέφυγε τον Αθανασόπουλο, ο έμπειρος επιθετικός με σουτ του έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (0-1). Η Παναχαϊκή απείλησε με τον Αλεξόπουλο κυρίως στο 31′ λεπτό, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.

Οι κοκκινόμαυροι σκόραραν μόλις στο τρίτο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου (48′ λεπτό), με τον Παπαχρονόπουλο να ισοφαρίζει σε κενή εστία μετά από φανταστική ενέργεια του Καρακλάιτς από αριστερά (1-1). Ο παίκτης που σκόραρε πάντως τραυματίστηκε στη φάση του γκολ και τον αντικατέστησε στα επόμενα λεπτά ο Κωνσταντακόπουλος.

Το ματς είχε ρυθμό και ένταση, με τις δύο ομάδες να απειλούν για να ξαναπάρουν το προβάδισμα.

Ο Βέργος με ατομική του ενέργεια έδωσε τη λύση για τους φιλοξενούμενους, αφού σκόραρε στο 74′ πετυχαίνοντας το 1-2 για τον Παναιτωλικό.

Στα τελευταία λεπτά οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν ακόμη ένα γκολ, με την τεράστια ευκαιρία του Ντουάρτε στο 95′ να ξεχωρίζει.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Καλαιτζις): Αθανασόπουλος, Μπελεζάκης, Στασινόπουλος (80΄Πολίτης), Σμίλτος, Σεληνιώτακης, Τεγούσης, Παπαχρονόπουλος (50΄ Κωνσταντακόπουλος) Καρακλάιτς, Αλεξόπουλος, Χαντί (79΄Κυβελίδης), Στεργίδης (72΄Μπουρλάκης).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Αναστασίου): Ροντίγκεζ, Μπελεβώνης (69΄Βέργος), Μπακαδήμας (54΄ Βργκοκ / 69΄Μαλλής), Τσιγγάρας, Καρέλης, Αποστολάκης (54΄ Λούι), Μόρσει, Φλόρες, Κορνέλιους, Αντούνεθ,Ντουάρτε.