Ονειρεμένη χρόνια για Παλληξουριακό κάνοντας το νταμπλ με πρωτάθλημα και κύπελλο

Για 6η φορά στην ιστορία του ο Παλληξουριακός αναδείχτηκε προχθές κυπελλούχος Ε.Π.Σ.Κ.Ι αφού στο μεγάλο τελικό παρουσία πλήθος κόσμου νίκησε στην παράταση με 1-0 τον Α.Ο.Εικοσιμίας.

Ο μεγάλος τελικός που έγινε στο Αργοστόλι είχε πάθος ένταση και σασπένς έως το τέλος.

Κρίθηκε στην παράταση και συγκεκριμένα στο 112′ με γκολ που σημείωσε ο Γεράσιμος Πολλάκης ο οποίος έφυγε στη πλάτη της άμυνας της Εικοσιμίας και με ωραίο σουτ έδωσε τη νίκη και το κύπελλο στο Παλληξουριακό.

Μάλιστα οι νικητές έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 76′ λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Μέλι Μπράτι.

Έτσι λοιπόν η ιστορική ομάδα του Παλληξουριακού έκανε φέτος το νταμπλ στο νησί με πρωτάθλημα και κύπελλο.

Στο πρωτάθλημα ήταν απόλυτος κυρίαρχος αφού είναι στην κορυφή με… 17 βαθμούς διαφορά από τη δεύτερη ομάδα του Α.Ο.Εικοσιμίας (57 με 40), έχει μόνο νίκες 19 τον αριθμό και τέρματα 86-4.

Καταλαβαίνει κανείς από τα νούμερα και μόνο πως ο Παλληξουριακός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος και τώρα θα κάνει μια μίνι προετοιμασία ενός μήνα για τα επερχόμενα μπαράζ όπου στόχος είναι η άνοδος και η επιστροφή στη Γ’ Εθνική.