Ντροπιαστική ήττα για Καλαμάτα εντός με 0-5 από Χανιά

• Like/Follow στη σελίδα μας στο Facebook.
  • Εγγραφείτε στο κανάλι μας στο Youtube.
  • Εγγραφείτε στις ενημερώσεις μέσω email (1 email/ημέρα):

Άλλη μια χαμένη χρονιά;;

Παρά τη σημαντική μεταγραφική ενίσχυση που έγινε την περίοδο του Ιανουαρίου, η εικόνα της Καλαμάτας δε βελτιώθηκε.

Η νέα σημερινή ήττα και μάλιστα με το εμφατικό 0-5 από τα Χανιά, μάλλον βάζει ταφόπλακα στα όποια όνειρα για την πρωτιά αφού η Καλαμάτα απέχει πλέον 10 ολόκληρους βαθμούς από την Καλλιθέα…

Και επειδή το ρητό λέει “η καλή μέρα απ’ το πρωί φαίνεται”… στην περίπτωση της Καλαμάτας ταιριάζει γάντι.

Μόνο καλή δεν ήταν η μέρα αφού στο πρώτο δεκάλεπτο η Καλαμάτα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2.

Η κρητική ομάδα ήταν εντυπωσιακή και πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό.

Δράστης αρχικά ο Γιώργος Μάναλης, μόλις στο 2′ από ασίστ του Παναγιώτου, και στη συνέχεια στο 8′ από ασίστ του Νίλι.

Στο 37′ ουσιαστικά το ματς τελείωσε αφού έγινε και το 0-3.

Το τέρμα πέτυχε ο Νίλι μετά από προσπάθεια του Τσέλιου.

Νωρίτερα πάντως στο 20′ η Καλαμάτα έχασε μεγάλη ευκαιρία με την κεφαλιά του Μπαράλες να καταλήγει στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Κλέιμαν.

Στο 71′ έγινε και το 0-4 όταν ο Μάνος, πάσαρε στον Μιούλερ κι εκείνος σκόραρε με άπιαστο σουτ.

Ο Αργεντινός πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 86′ δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των Χανίων για τον τελικό 0-5…

Νωρίτερα στο 75′ η Καλαμάτα κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Σιλά στον Μοζέρ, αλλά ο Μπαράλες αστόχησε στην εκτέλεση στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Καλαμάτα: Κοβάλ, Κοζορώνης (34′ Μοζέρ), Βαλεριάνος, Στρούγγης, Καρασαλίδης, Κάτσε, Κάνιας (46′ Κατάλντι), Λόπεζ (46′ Τάτος), Ακόστα (46′ Ελιβέλτο), Πασσάς, Μπαράλες

Χανιά: Κλέιμαν, Παναγιώτου (58′ Σιλά), Ματάους, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Νίλι (64′ Κατσούρρι), Τσέλιος (64′ Μιούλερ), Ντίας, Λεμονής, Κόλα (58′ Μάνος), Μάναλης (75′ Τσορνομάζ)