Νίκησε 3-0 την Αχαϊκή και σώθηκε ο Διαγόρας Βραχνεΐκων (φωτο-φάσεις-συνεντεύξεις)

Η εκπληκτική πορεία του Διαγόρα Βραχνεΐκων με τον Ανδρέα Ζήκο στον πάγκο συνεχίστηκε και σήμερα.

Νίκησε με 3-0 την Αχαϊκή, έφτασε τους 19 βαθμούς και εξασφάλισε την παραμονή στην κατηγορία, κάτι το οποίο φαινόταν πολύ δύσκολο πριν από 1,5 μήνα.

Αντίθετα, αυτό το αποτέλεσμα ήταν πολύ άσχημο για την Αχαϊκή αφού για να σωθεί θα πρέπει την Τετάρτη να νικήσει στην Αχαγά το Διαβολίτσι και τελευταία αγωνιστική να πάρει διπλό στη Ζάκυνθο που ίσως θα δίνει το ματς της χρονιάς για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο γήπεδο και κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 12′ με ωραία ενέργεια και σουτ του Αλεξανδρή από μπαλιά ακριβείας του Σταυρόπουλου.

Μετά το ημίωρο η Αχαϊκή ισορρόπησε χωρίς όμως να είναι απειλητική.

Αντίθετα, ο Διαγόρας έχασε και μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 στο 45+2 με τον Κούστα.

Στην επανάληψη έγινε το 2-0 στο 58′ με ωραία κεφαλιά του Ντόμα μετά τη σέντρα του Τσεκούρα.

Στο 63′ η Αχαϊκή έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη στο Κάτσενο, που είχε μπει ως αλλαγή με την έναρξη της επανάληψης.

Και φυσικά κάπου εκεί τελείωσε το ματς με την Αχαϊκή πίσω στο σκορ με 2-0 και με δέκα παίκτες.

Στις καθυστερήσεις στο 94′ ήρθε και το 3-0 με ωραίο σουτ του Γεωργαντόπουλου.

Όπως ήταν φυσικό στο τέλος, έξαλλα πανηγύρια στα αποδυτήρια για τη μεγάλη νίκη παραμονή των γηπεδούχων.

Σφύριξε ο Χρονάς (Οικονόμου- Ζούλης)

Διαγόρας Βραχνεΐκων: Μπαμπούνης, Πανάρετος, Σαρρής, Σιδέρης, Καπετανάκης, Τσεκούρας, Σταυρόπουλος (32′ λ.τ.Δημόπουλος), Κούστα (50′ Βασιλόπουλος), Ντόμας (77′ Κούσουλας), Γεωργαντόπουλος, Αλεξανδρής.

Αχαϊκή: Μπακάλης, Ντρέου (46′ Κάτσενος), Παπάς (λ.τ.37′ Αντωνόπουλος), Λίπι (83′ Μητρόπουλος), Ρίλντι, Μπουτσικάκης, Κουτρούμπας, Κοτσόκολος (76’Καζατζης), Μαρκόπουλος, Γεωργόπουλος, Πυρρής.

Προβολή: 1...74 από τις 74 εικόνες της συλλογής