Νίκη μισή πρωτιά για Πάτραι 3-1 την Αιγείρα-Ακράτα (φωτο-φάσεις-δηλώσεις)

Ίσως τη μεγαλύτερη νίκη της χρονιάς (ως την επόμενη) πέτυχε το Πάτραι στα Προσφυγικά με 3-1 κόντρα στην Αιγείρα-Ακράτα.

Έτσι οι πράσινοι του Σαρρή με αυτή τη νίκη έκαναν το πιο αποφασιστικό βήμα για την κατάληψη της πρωτιάς.

Μπροστά σε πάνω από 800 φιλάθλους στα Προσφυγικά οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 38′ με τον Σαμπανέι μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Δημητρακόπουλος.

Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα πως δεν υπήρξε παράβαση πάνω στον Αυγερινό Δημητρακόπουλο.

Με τη λήξη του ημιχρόνου έγινε το 2-0 όταν ο Μιχαλόπουλος έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Γραμματικόπουλος με κοντινό πλασέ  έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Πέντε λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης στο 50′ έγινε και το 3-0 και κάπου εκεί το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε.

Ο Αγριμάκης μπήκε μόνος του στην περιοχή και από τα δεξιά, έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 3-1 στο 84′ όταν μετά από το γύρισμα του Δ. Μητρόπουλου, ο Π.Μητρόπουλος  από τη μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Προς το τέλος του αγώνα στο 88′ και 92′ ο Ανδρέας Σπανός για την Ακράτα έχασε δύο πολύ καλές ευκαιρίες για να μειώσει και άλλο το σκορ αλλά δεν άλλαξε κάτι μέχρι το φινάλε.

Σφύριξε ο Κώστας Ανδριανός (Μ.Ανδριανός-Τσούτσης).

Οι συνθέσεις:

ΑΠΣ Πάτραι: Αναστασοβίτης, Μιχαλόπουλος (58′ Γερογιάννης), Μπακάλης, Γιαννόπουλος, Ζέλος, Φούφουλας, Σαμπανεϊ, Αγριμάκης (75′ Μωραΐτης), Γραμματικόπουλος, Γεωργόπουλος, Δημητρακόπουλος (67′ Αλεξανδρής).

Αιγείρα-Ακράτα: Λεπενιώτης, Τσούρας (54′ Μητρόπουλος), Οικονόμου, Μανθόπουλος, Μητρόπουλος, Μαγγίνας, Σπανός, Τσίμπιτσης, Ξύδης (63′ Καλέλλης), Ράμα, Κατσιγιάννης (63′ Καραχάλιος).