Μπαράζ ανόδου Α1 Ηλείας: Δόξα Ν. Μανωλάδας – Ξενοφών Κρεστένων 2-1 (φωτό-βίντεο-συνεντεύξεις)

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ από τα… αποδυτήρια, η Δόξα Νέας Μανωλάδας κατάφερε στην επανάληψη να πιάσει πολύ καλή απόδοση και να νικήσει με 2-1 τον Ξενοφών Κρεστένων. Έτσι τώρα στον επαναληπτικό στη Κρέστενα της αρκεί ακόμα και η ισοπαλία για να πάει στο τελικό των μπαράζ για την άνοδο στη Γ’ Εθνική.

Αντίθετα οι ερυθρόλευκοι θέλουν μόνο νίκη στην έδρα τους αλλά και νίκη μετά στον τρίτο αγώνα μπαράζ μέσα στη Μανωλάδα για να πάρουν αυτοί την πρόκριση.

Ο Ξενοφών του Ντίνου Παναγιωτακόπουλου αιφνιδίασε και άνοιξε το σκορ στο 1′ με σουτ του Θανάση Μπακατσέλου. Στη συνέχεια ο Ξενοφών είχε φέρει το ματς στα μέτρα του αφού η Δόξα έκανε πολλά λάθη μιά και το άγχος βάρυνε τους γηπεδούχους.

Στην επανάληψη όμως τα πάντα άλλαξαν αφού η Δόξα μπήκε αποφασισμένη να γυρίσει το ματς. Και τα κατάφερε μέσα σε τρία λεπτά. Αρχικά ισοφάρισε σε 1-1 στο 67′ με τον Γεωργόπουλο και πήρε τη μεγάλη νίκη στο 70′ με τον Νίκο Μπουρλάκη να χρίζεται σκόρερ.

Σε γενικές γραμμές είναι δίκαιο το αποτέλεσμα αφού η Δόξα επικράτησε κατά κράτος στην επανάληψη χάνοντας και ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ.

Πάνω από 400 φίλαθλοι παρακολούθησαν το ντέρμπι κάτω από πολύ ζέστη για την εποχή.

Μέτρια ή διαιτησία του Άγγελου Πίττα (Καραλής-Κορδάτος).

Συνθέσεις:

Δόξα Νέας Μανωλάδας: Κανελλόπουλος, Παντελής(71′ Δημητρόπουλος), Σιούλας, Κολτσίδας, Λιούρης, Πυρρής, Μηλαδόπουλος(83′ Χρυσανθακόπουλος), Κριμπάς, Γεωργόπουλος, Μπουρλάκης, Παπαδάτος.

Ξενοφών Κρεστένων: Κουτρουμπής, Γαλανόπουλος, Πλατανίτης, Αναμουρλίδης,Δημάκης, Π.Κουτσογιανάκης, Κωνσταντόπουλος, Τ.Κουτσογιανάκης, Παναγόπουλος, Αλεξόπουλος, Μπακατσέλος.

Φάσεις και γκολ

Συνεντεύξεις

Μετά το τέλος του αγώνα της Μανωλάδας, μιλάνε στην κάμερα του thematch.gr οι προπονητές των δύο ομάδων Γιώργος Λαγός και Ντίνος Παναγιωτακόπουλος  καθώς και ο πρόεδρος της Δόξας Ν.Μανωλάδας Νίκος Μιχαλόπουλος.