Μικρό προβάδισμα Πανμοβριακού εν όψει του επαναληπτικού, 2-1 τον Άρη Πατρών (βίντεο-φωτό)

Μεγάλο ματς σήμερα στο Ριόλο ανάμεσα στο Πανμοβριακό και τον Άρη Πατρών στην πρώτη μεταξύ τους μονομαχία στα play-off της Αχαΐας.

Ο Πανμοβριακός πήρε μεγάλη νίκη με ανατροπή με 2-1 κάτι που σημαίνει πως στον επαναληπτικό του Σαββάτου στα Προσφυγικά ο Πανμοβριακός περνάει με δύο αποτελέσματα νίκη η ισοπαλία, ενώ ο Άρης θέλει νίκη και μόνο νίκη…

Παρουσία περίπου 500 θεατών (αρκετοί και από Ηλεία από το ΠΑΟ Βάρδας…) ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα το ματς και προηγήθηκε στο 3′ όταν μετά τη σέντρα του Πανάρετου ο Γιάννης Σπανός με φοβερό σουτ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κυριακοπούλου.

Στο 16′ ο Σπανός και στο 25′ ο Μπούμπαλης απείλησαν για τον Άρη.

Μετά το πρώτο ημίωρο ισορρόπησαν οι γηπεδούχοι έχοντας καλές στιγμές με τον Ρουμπάτο σε κεφαλιές στο 32′ και το 36′.

Και φτάνουμε ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου στο 44′ όταν με κοντινό σουτ ο Ρουμπάτος ισοφάρισε.

Στην επανάληψη κομβικό σημείο του ματς η δίκαιη αποβολή με δεύτερη κίτρινη του Κουτρούμπα στο 61′ (είδε δύο κάρτες σε πέντε λεπτά).

Η ομάδα του Λαγού πίεσε και στο 78′ μετά τη σέντρα του Νιφορόπουλου ο Μάριος Παναγιωτόπουλος που είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή με πλασέ έγραψε τον τελικό 2-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς…

Νωρίτερα οι Δημητρακόπουλος στο 71′ και  Ρουμπάτος στο 75′ έχασαν καλές ευκαιρίες, ενώ στο 58′ οι γηπεδούχοι φώναξαν για πέναλτι σε χέρι αμυντικού του Άρη μετά το σουτ του Κυριακοπούλου.

Πολύ καλή η διαιτησία του Κώστα Ανδριανού (Μεϊντανάς – Τραγουλιάς)

Συνθέσεις

Πανμοβριακός Ριόλου: Π.Κυριακόπουλος, Λιάκος, Δ.Κυριακόπουλος, Μπουρδέκας, Κοκκίνης, Βαλογιάννης, Καρακάσης, Δημητρακόπουλος (76′ Παναγιωτόπουλος), Ρουμπάτος, Νιφορόπουλος, Παπαδάτος (67′ Παναγόπουλος).

Άρης Πατρών: Αναστασοβίτης, Πανάρετος, Μενύχτας, Μετζελόπουλος, Δασουράς, Καταρτζόπουλος (70′ Νικολόπουλος), Αγγελής (77′ Γράβαλος), Μπούμπαλης, Σπανός, Οικονομόπουλος (65′ Δημόπουλος), Κουτρούμπας.