Μικρό προβάδισμα Ιωνικού το 2-2 στη Μυτιλήνη με Αιολικό

Σίγουρα ένα μικρό προβάδισμα για την άνοδο έχει ο Ιωνικός ο οποίος κατάφερε να σταθεί όρθιος στη Μυτιλήνη παίρνοντας το 2-2 από τον Αιολικό.

Πλέον στον επαναληπτικό της επόμενης Κυριακής στη Νίκαια ο Ιωνικός παίρνει την άνοδο με 0-0, 1-1 και με νίκη φυσικά.

Αντίθετα ο Αιολικός θέλει μόνο νίκη η ισοπαλία από 3-3 και πάνω..

Οι Νικαιώτες πάγωσαν το Ταρλά αφού άνοιξαν το σκορ στο 30′ με φοβερό σουτ του Δημακάκου. Γενικά ο Ιωνικός πάταγε καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο παίζοντας άριστα τη κόντρα επίθεση. Μάλιστα με τη λήξη του ημιχρόνου ο Καϊρακίδης για τον Ιωνικό είχε κεφαλιά στο οριζόντιο δοκάρι.

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε αφού ο Αιολικός μπήκε αποφασισμένος να πιέσει και να ισοφαρίσει. Κάτι που κατάφερε στο 57′ με υπέροχη κεφαλιά του Τζόρνταν για το 1-1.

Με το γκολ αυτό πήρε τα πάνω του ο Αιολικός αφού πίεσε ασφυκτικά την εστία του Ιωνικού.

Στο 76′ ο Λαμπράκης κέρδισε πέναλτι για τον Αιολικό το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος για το 2-1.

Όμως ο Ιωνικός δεν είχε πει τη τελευταία του λέξη με τον Γκοτσούλια στο 81′ με κοντινό πλασέ ισοφάρισε σε 2-2 δίνοντας σίγουρα προβάδισμα πρόκρισης στον Ιωνικό.