Μια ανάσα από τη Γ’ Εθνική το Πάτραι 2-1 τον Πανγυθεατικό (βίντεο-φωτό)

Πολύ κοντά στο να πάρει την άνοδο για τη Γ’ Εθνική κατηγορία βρίσκεται η ιστορική ομάδα του Πάτραι μετά την τεράστια νίκη που πέτυχε στα Προσφυγικά με 2-1 κόντρα στο Πανγυθεατικός.

Οι πράσινοι με απολογισμό τρεις νίκες και μία ισοπαλία έφτασαν τους 10 βαθμούς και πλέον ίσως και ο ένας βαθμός την Τετάρτη πάλι στα Προσφυγικά με τον Πανηλειακό να είναι αρκετός να δώσει και μαθηματικά την άνοδο.

Απ την άλλη πλευρά οι πρωταθλητές Λακωνίας γνώρισαν την πρώτη τους φετινή ήττα μένοντας στους τρεις βαθμούς (με ισάριθμες ισοπαλίες) ενώ έχουν να κάνουν και ρεπό.

Που σημαίνει πως πλέον η τύχη του Πανγυθεατικού εξαρτάται και από τα άλλα αποτελέσματα.

Μέσα σε αφόρητη ζέστη με 30 βαθμούς οι πράσινοι ευτύχησαν μέσα σε δύο λεπτά να πετύχουν δύο γκολ και να πάρουν προβάδισμα με 2-0.

Το 1-0 στο 14′ με κεφαλιά του Αγριμάκη μετά το κόρνερ του Γραμματικόπουλου.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό έγινε και το 2-0 όταν έβγαλε από δεξιά τη σέντρα ο Γερογιάννης και ο Δημητρακόπουλος μόνος αφύλακτος στην περιοχή σκόραρε με πλασέ.

Αυτή η… διπλή ψυχρολουσία αποσυντόνησε όπως ήταν φυσικό τους Λάκωνες που πάντως στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου κέρδισαν πέναλτι που θα μπορούσε να αποφευχθεί.

Ο γκολκίπερ Αναστασοβίτης στην άκρη της μεγάλης περιοχής ανέτρεψε αντίπαλο του με τον διαιτητή Φωστέρη μάλλον σωστά να σφυρίζει πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κουρτέσης μειώνοντας σε 2-1.

Στην επανάληψη το Γύθειο και με τρεις αλλαγές που έγιναν με την έναρξη της επανάληψης βγήκε μπροστά για να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης.

Αντί αυτού στο 50′ ο Γραμματικόπουλος κέρδισε πέναλτι από το γκολκίπερ Καβαλιώτη ο οποίος όμως… εξιλεώθηκε αφού έπεσε εντυπωσιακά στη γωνία του και έδιωξε το πέναλτι του Αγριμάκη.

Στη συνέχεια ο Πανγυθεατικός είχε πιο πολλή κατοχή μπάλλας χωρίς όμως να κάνει τις μεγάλες φάσεις για την εστία του Αναστασοβίτη.

Το Πάτραι είχε ζητήσει και ένα πέναλτι σε ανατροπή του Σαμπανεϊ στο 48′ με το διαιτητή να μη δίνει κάτι.

Σε γενικές γραμμές καλή η διαιτησία του Φωστέρη από τη Δυτική Αττική (Σοφιάς-Γκούβας).

Όπως είπαμε πολύ έντονη ζέστη με τον κόσμο να μην υπερβαίνει τα 300 άτομα.

Οι συνθέσεις:

Πάτραι:Αναστασοβίτης, Γερογιάννης, Μιχαλόπουλος, Γιαννόπουλος, Φούφουλας, Ζέλος, Παπαγεωργίου (56′ Μπακάλης), Γραμματικόπουλος, Αγριμάκης (66′ Αθανασόπουλος), Σαμπανεϊ, Δημητρακόπουλος (82′ Μωραΐτης).

Πανγυθεατικός:Καβαλιώτης, Χρυσικάκος, Πετρόπουλος, Ζορμπάς, Κουρτέσης, Κωστάκος, Γιαννόπουλος, Αναστασάκης (82′ Σούκουλι), Σπηλιωτόπουλος, Σαραντόπουλος, Διαμαντάκος.

Οι συνεντεύξεις των προπονητών του αγώνα Πάτραι – Πανγυθεατικός (βίντεο)

Προβολή: 1...84 από τις 84 εικόνες της συλλογής