Μαγική εμφάνιση και πρωταθλητής ο ΠΑΟ Βάρδας που πέρασε 0-3 από την Αμαλιάδα (βίντεο-φωτό-συνεντεύξεις)

Ντέρμπι κορυφής βάση βαθμολογίας ήταν ο αγώνας στην Αμαλιάδα ανάμεσα στον Αστέρα και το ΠΑΟ Βάρδας.

Εντός αγωνιστικού χώρου όμως δε φάνηκε κάτι τέτοιο.

Οι «Ταύροι» της Βουπρασίας του Ηλία Φωτόπουλου με μια μαγική εμφάνιση δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους βυσσινί.

Νίκησαν σχεδόν άνετα με 3-0 αυξάνοντας τη διαφορά στους 8 βαθμούς και πλέον μόνο με ένα θαύμα θα χάσουν τη πρωτιά και τη κατάκτηση του τίτλου.

Στην ουσία η Βάρδα σκέφτεται από σήμερα τα… μπαράζ ανόδου του Μαΐου.

Κυρίαρχοι οι φιλοξενούμενοι και στα δύο ημίχρονα, άνοιξαν το σκορ στο 38′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λαθύρη (κορυφαίος των νικητών) το οποίο κέρδισε ο Γιώργος Πολίτης…

Δυνατά μπήκε η Βάρδα και στην επανάληψη όπου στο 53′ ο Μπίσσα με σουτ πέτυχε το 0-2.

Λίγο αργότερα στο 59′ επέλαση του φοβερού Λαθύρη και σουτ το οποίο σταμάτησε στο δοκάρι του Αντωνοπούλου.

Και στο αμέσως επόμενο λεπτό πάλι από ενέργεια του Λαθύρη από δεξιά, μπαλιά ακριβείας στο  Μπίσσα ο οποίος είχε εύκολο έργο για το 0-3.

Οι νικητές είχαν και καλές στιγμές με τον Γιώργο Πολίτη στο 12′, το Μικελάτο στο 23′, το Μπίσσα στο 24′ και το Λαθύρη στο 68′.

Όσον αφορά στον Αστέρα που απογοήτευσε (και δε δικαιολόγησε τη βαθμολογική θέση που κατέχει) δύο καλές στιγμές με το Βασιλικόπουλο στο 40′ και το Γεωργιόπουλο στο 56′.

Παράλληλα μετά από 19 αγωνιστικές ο ΠΑΟ Βάρδας εξακολουθεί να διατηρεί το αήττητο με μόλις δύο ισοπαλίες.

Σφύριξε ο Βασίλης Στάμος (Κοιλιομενιάτης – Κόρδας).

Αστέρας Αμαλιάδας : Αντωνόπουλος, Κολτσίδας, Βασιλικόπουλος (80′ Ραυτόπουλος), Καμαρινός (70′ Μπαρδούσης), Κυριαζής, Μπουρούκης, Ρούνης, Τζανέτος, Γεωργιόπουλος, Σκοζάι, Μπατζακόπουλος (70′ Μαργαρώνης)

ΠΑΟ Βάρδας: Τσεκούρας, Παρασκευόπουλος (82′ Διονυσόπουλος), Μηλαδόπουλος, Π. Πολίτης, Δούλος, Μαρκόπουλος, Γ. Πολίτης (82′ Παπασπηλιόπουλος), Λιόσης, Μπίσα (82′ Παλούμπης), Λαθύρης, Μικελάτος (87′ Στεργιόπουλος)

Οι συνεντεύξεις των προπονητών στο Αστέρας Αμαλιάδας – ΠΑΟ Βάρδας 0-3 (βίντεο)

Προβολή: 1...61 από τις 61 εικόνες της συλλογής