Κοντά στην άνοδο Πάτραι και Πανηλειακός μετά το 0-0 των Προσφυγικών (βίντεο-φωτό)

Μπορεί να μην εξασφάλισαν και μαθηματικά την άνοδο τους στη Γ’ Εθνική αλλά Πάτραι και Πανηλειακός με τους 11 βαθμούς που έχουν είναι πολύ κοντά στην άνοδο.

Το μεσημέρι μονομάχησαν στα Προσφυγικά με έπαθλο τη νίκη που θα τους εξασφάλιζε και μαθηματικά.

Τελικά, το 0-0 σφράγισε τις προσπάθειές τους αποτέλεσμα που δεν το λες και κακό αφού και οι δύο ομάδες μόνο αν… αυτοκτονήσουν και έρθουν τα πάνω κάτω δε θα ανέβουν στη Γ’ Εθνική…

Καλύτερο το Πάτραι στο Α’ ημίχρονο είχε πιο πολλή ουσία στο παιχνίδι του αν και η κατοχή ήταν περίπου μοιρασμένη…

Έχασε πολύ καλές ευκαιρίες στο 14′ με τον Δημητρακόπουλο με τον ίδιο παίκτη πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 38′ και δοκάρι σε κεφαλιά ο Γεωργόπουλος με τη λήξη.

Ο Πανηλειακός απείλησε μόνο με ένα σουτ του Μπάλα στο 44′.

Στην επανάληψη ανέβηκε ο Πανηλειακός όπου είχε φάουλ του Μπάλα στο 54′ το οποίο έδιωξε σε κόρνερ ο Αναστασοβίτης και με τον Κακόγιανο στο 63′.

Η μεγάλη ευκαιρία χάθηκε για τους Πυργιώτες στο 79′ όταν το κοντινό σουτ του Τσαγκάρη πέρασε λίγο άουτ.

Στο τέλος το Πάτραι απείλησε με τον Γραμματικόπουλο στο 81′ και τον Γεωργόπουλο στο 86′ αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Έτσι φτάσαμε στη λευκή ισοπαλία σε ένα ματς που παρακολούθησαν περί τους 500 φιλάθλους 100 εκ των οποίων ιδιαίτερα εκδηλωτικοί εκδρομείς από τον Πύργο.

Περιττό να πούμε πως το γήπεδο… έβραζε από τη ζέστη με τους παίκτες να αγωνίζονται σε πλαστικό τάπητα με 32 βαθμούς… και πραγματικά τους αξίζουν συγχαρητήρια αφού οι συνθήκες ήταν κάτι παραπάνω από αντίξοες.

Καλή η διαιτησία του Αθηναίου Παναγιωτάρα (Μαραθωνίτης-Μητράκος).

Οι συνθέσεις:

Πάτραι: Αναστασοβίτης, Γερογιάννης, Μιχαλόπουλος, Γιαννόπουλος, Φούφουλας, Γεωργόπουλος, Ζέλος, Γραμματικόπουλος (85′ Αλεξανδρής), Σαμπανεϊ (61′ Μπακάλης), Αγριμάκης (77′ Παπαγεωργίου), Δημητρακόπουλος.

Πανηλειακός: Καπετανάκης, Γαλανόπουλος, Κανάνι (73′ Τσαγκάρης), Κολόκας, Δ.Τσίγκρηλας, Δημάκης, Μπάλλας, Έλιοτ, Π.Τσίγκρηλας, Γκρίλλας (30λ.τ.Μπατζακόπουλος),   Κακόγιαννος.