Ήττα με 2-1 της Καλαμάτας στην Καλλιθέα και αντίο στη διεκδίκηση της πρωτιάς

Ίσως το σημερινό αποτέλεσμα είναι… ταφόπλακα στα όποια όνειρα της «Μαύρης θύελλας» για τη διεκδίκηση της πρωτιάς.

Ήττα με 2-1 στην Καλλιθέα για το συγκρότημα του Αναστόπουλου που επί της ουσίας έμεινε… 13 βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο και αήττητη Κηφισιά (εκκρεμούν δύο τρίποντα με Ηρόδοτο και Ολυμπιακό Β’ που λογικά θα τα πάρει στα χαρτιά η Κηφισιά).

Στην ουσία το ματς για τη Μεσσηνιακή ομάδα χάθηκε στο Α’ ημίχρονο αφού οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 2-0 με δύο κεφαλιές του Κυνηγόπουλου και του Λουκίνα (πλήγωσε την πρώην ομάδα του, χωρίς να το πανηγυρίσει), με την αμυντική γραμμή των Μεσσηνίων να έχει τεράστια ευθύνη και στα δύο γκολ.

Στην επανάληψη η Καλαμάτα με την είσοδο του Μαρκόφσκι αντέδρασε μείωσε σε 2-1 αλλά δε μπόρεσε τουλάχιστον να ισοφαρίσει.

Οι φάσεις του αγώνα:

19′ Σέντρα σουτ του Ντεμέτριους από αριστερά η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

23′ ΓΚΟΛ 1-0 η Καλλιθέα με τον κεφαλιά του Μπουλούλη από σέντρα του Κυνηγόπουλου

41′ Διπλή ευκαιρία με Λουκίνα να πλασάρει και τον Μπακαγιόκο να διώχνει σε κόρνερ.

43′ ΓΚΟΛ 2-0 η Καλλιθέα με κεφαλιά-ψαράκι του Λουκίνα από σέντρα του Νίλι

57′ Kεφαλιά άουτ του Μαρκόφσκι

72′ Κεφαλιά του Μαρκόφσκι από κόρνερ του Τάτου, άουτ

82′ ΓΚΟΛ η Καλαμάτα, μειώνει σε 2-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αρναρέλλη που κέρδισε ο Μπακαγιόκο σε ανατροπή του από τον Λάσκαρη.

85′ Δεύτερη κίτρινη στον Μπακαγιόκο και αποβολή

91′ Μεγάλη ευκαιρία για την Καλλιθέα με τον Κυνηγόπουλο να βγαίνει τετ α τετ αλλά τον Ταϊρη να αποκρούει.

Συνθέσεις

Athens Kallithea (Σίμος): Στρέζος, Μπουλούλης, Νίλι, Σαντάνα (79′ Λάσκαρης), Βασιλούδης (60′ Ρέντζας), Λουκίνας (69′ Ιωαννίδης), Κυνηγόπουλος, Καινούργιος (69′ Περέιρα), Κολτσίδας, Βλάχος, Ντεμέτριους (60′ Τσιντώνης).

Καλαμάτα (Αναστόπουλος): Ταΐρης, Λουπάνο, Κωνσταντινόπουλος, Ασίγκμπα (59′ Μόζερ), Μπακαγιόκο, Παπατόλιος (70′ Μαβινγκά), ΄Ματέους, Καραγκούνης, Τάτος, Βασιλόγιαννης (46′ Μαρκόφσκι), Ρόβας (59′ Αρναρέλλης).