Ισόπαλο το ηλειακό ντέρμπι ΠΑΟ Βάρδας – Αστέρας Αμαλιάδας 1-1 (φωτό+βίντεο)

Δεν ανέδειξε νικητή το μεγάλο ηλειακό ντέρμπι της Γ’ Εθνικής ανάμεσα στον ΠΑΟ Βάρδας και τον Αστέρα Αμαλιάδας. Το τελικό 1-1 ειναι δίκαιο σε γενικές γραμμές αν και με τη συνολική εικόνα του ματς θα μπορούσαν να νικήσουν και οι δύο ομάδες.

Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι του Ηλία Φωτόπουλου με πέναλτι στο 31′. Το πέναλτι κέρδισε ο Περικλής Πολίτης από τον Σταθάτο και το μετέτρεψε σε γκολ ο Νικολόπουλος.

Στη συνέχεια ο Αστέρας του Λάζαρου Σέμου έχασε δυο πολύ καλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει στο 34′ με τον Μπαρμπαρούση και στο 39′ με τον Αντωνόπουλο. Ενα λεπτό πριν το τέλος του Α’ ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι δικαιούναν το γκολ και πράγματι ισοφάρισαν: ο Παρασκευόπουλος κρέμασε τον Καπούταγλη φέρνοντας στα ίσα το ντέρμπι.

Στην επανάληψη είχε δοκάρι ο Αστέρας στο 50′ σε φάουλ του Μπαρμπαρούση. Στο 65′ ο Αστέρας έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μπαρδούση με δεύτερη κίτρινη κάρτα με τον ΠΑΟ Βάρδας όπως ήταν φυσικό να παίρνει τα ηνία στο ματς.

Χάθηκαν καλές ευκαιρίες με τον Ντόμα στο 61′ τον Γούρμο στο 63′ και τον Νικολόπουλο στο 69′ χωρίς όμως να αλλάζει το αποτέλεσμα της ισοπαλίας.

Το μάτς παρακολούθησαν περίπου 500 φίλαθλοι ενώ με λάθη ήταν η διαιτησία του Αχαϊού ρέφερι Χρήστου Σπηλιωτόπουλου.

Δείτε στη συνέχεια τι δήλωσαν οι πρωταγωνιστές του παιχνιδιού.