Ημιτελικός Κυπέλλου Ε.Π.Σ.Α: Αχαϊκή – Διαγόρας Βραχνεϊκων 0-1 (φωτό-φάσεις-δηλώσεις)

Ο Διαγόρας Βραχνεϊκων είναι η μία από τις δύο ομάδες που θα δώσουν το παρών στο μεγάλο τελικό του Κυπέλλου της Ε.Π.Σ.Α.

Στο ουδέτερο γήπεδο της Θύελλας Πατρών (Φώτης Αραβαντινός) η ομάδα του Ανδρέα Ζήκου νίκησε την Αχαϊκή με 0-1 σε ενα παιχνίδι με μεγάλο ενδιαφέρον στην επανάληψη. Ο ημιτελικός έγινε τη Δευτέρα το μεσημέρι και το παρακολούθησε πολύς κόσμος πάνω από 600 φίλαθλοι που εκμεταλλεύτηκαν το πολύ καλό καιρό.

Στο Α’ ημίχρονο η μοναδική αξιόλογη φάση που δημιουργήθηκε ήταν το νικητήριο γκολ του Διαγόρα. Από αριστερά έβγαλε στο 26′ τη σέντρα ο Λαμπρόπουλος, αδράνεια των αμυντικών της Αχαϊκής και του γκολκίπερ Πάγκαλου με τον Άκη Κωστή σε κενό τέρμα εύκολα να σκοράρει.
Στην επανάληψη η Αχαϊκή προσπάθησε να ισοφαρίσει χάνοντας δύο μεγάλες ευκαιρίες με το Μητρόπουλο στο 55′ και 72′. Ήρωας ο γκολκίπερ Θωμάς που έκανε εντυπωσιακή εκτίναξη στη φάση του 55′.

Στο 77′ αποβλήθηκε ο Μπρούνο Λίπι με δεύτερη κίτρινη κάρτα για το Διαγόρα και οι ισορροπίες άλλαξαν.

Η Αχαϊκή όπως ήταν φυσικό στο τελευταίο δεκάλεπτο με παίκτη παραπάνω πίεσε για να στείλει το ματς στη παράταση αλλά και πάλι ο Θωμάς είπε όχι στο 91′ όταν έδιωξε εντυπωσιακά το σουτ του νεαρού Μωραΐτη.

Μεγάλη ευκαιρία στη κόντρα έχασε και ο Διαγόρας με τον Γεωργαντόπουλο στο 92′.
Άριστη η διαιτησία του Ανδριανού.

Στο τελικό ο Διαγόρας θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Δήμος Διακοπτού- Πανμοβριακός Ριόλου που θα οριστεί τις επόμενες μέρες από την Ε.Π.Σ.Α

Οι συνθέσεις:
Αχαϊκή: Πάγκαλος, Γερασιμόπουλος, Στεφανόπουλος, Κοκκίνης(46′ Ντάζος), Παπαδόπουλος, Σωτηρόπουλος, Μητρόπουλος(73′ Ρίλντι), Αποστολόπουλος, Πατάπης, Σταυρόπουλος,
Ίλιεφ(56′ Μωραΐτης).
Διαγόρας Βραχνεϊκων: Θωμάς, Αδαμόπουλος(68′ Τριανταφυλόπουλος), Λαμπρόπουλος, Πετρόπουλος,Κυριαζόπουλος,Τρίγκας, Μιχαηλίδης(73′ Χριστόπουλος), Παπαδόπουλος,Λίπι, Γεωργαντόπουλος, Κωστής(80′ Παναγόπουλος).

Δείτε μέσα από την κάμερα του thematch.gr τι δήλωσαν μετά το τέλος του παιχνιδιού, ο προπονητής του Διαγόρα Ανδρέας Ζήκος, και οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων Μπρούνο Λίπι, Δημήτρης Πατάπης.

Προβολή: 1...68 από τις 68 εικόνες της συλλογής