Γκολ, φάσεις και πέναλτι από τον ημιτελικό Διαγόρας Βραχνεΐκων – Άρης Πατρών 1-1 (5-3 στα πέναλτι)

Συγκλονιστική εξέλιξη είχε χθες βράδυ ο ημιτελικός του Κυπέλλου Αχαΐας στο Ενωσιακό “Ανδρέας Κάνιστρας” (κάτω από κακές καιρικές συνθήκες) ανάμεσα στον Διαγόρα Βραχνεΐκων και τον Άρη Πατρών.

Μετά από… τρεις ώρες κρίθηκε στα πέναλτι, όπου όλοι του Διαγόρα ευστόχησαν αλλά στον Άρη ο Γιάννης Σπανός νικήθηκε από το γκολκίπερ Θανόπουλο στο 8ο πέναλτι…

Όσον αφορά στην κανονική διάρκεια του ματς οι δύο πλευρές μάχες είχαν από ένα ημίχρονο.

Καλύτερος ο Διαγόρας στο πρώτο άνοιξε το σκορ με το Γκολφινόπουλο στο 13.

Ο Άρης αντέδρασε στην επανάληψη και ισοφάρισε με τον Αγγελή στο 70′.

Το παιχνίδι πήγε μοιραία στην παράταση εκεί όπου δεν άλλαξε τίποτα με αποτέλεσμα να οδηγηθούμε στα πέναλτι όπου ο Διαγόρας πανηγύρισε την πρόκριση στον τελικό για δεύτερη σερί χρονιά και μάλιστα με την ίδια ομάδα αντίπαλο το Πάτραι.

Περίπου 500 φίλαθλοι είδαν τον ημιτελικό με το… καιρό να τα χαλάει αφού σίγουρα με καλύτερες καιρικές συνθήκες θα είχε ίσως τους διπλάσιους…

Σφύριξε ο Γιώργος Παπαδόπουλος (Σταθοπούλου- Σταυρόπουλος)

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΒΡΑΧΝΕΪΚΩΝ: Θανόπουλος, Λεγάτος, Μπαρλάς (63′ Καφετζής), Σιδέρης, Νικολακόπουλος, Σταυρόπουλος, Καράμπουλας (100′ Θωμάς), Αποστολόπουλος (115′ Τζουραμάνης), Σκούρτας, Γεωργαντόπουλος, Γκολφινόπουλος

ΑΡΗΣ ΠΑΤΡΩΝ : Αναστασοβίτης, Πανάρετος (111′ λ.τ. Καταρτζόπουλος), Δημόπουλος (46′ Μενύχτας), Μεντζελόπουλος (120′ Γράβαλος), Δασουράς, Κουτρούμπας, Αγγελής, Μπούμπαλης, Σπανός, Μητρόπουλος (60′ Οικονομόπουλος), Κωστής