Γκέλα για ΠΑΟ Βάρδας 2-2 εκτός με Λεβάντε (βίντεο-φωτό)

Τα ατομικά λάθη στοίχισαν στην ομαδα του ΠΑΟ Βάρδας να περάσει με διπλό από το γήπεδο του Αγγερικού στη Ζάκυνθο κόντρα στο Λεβάντε.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ισχυρός άνεμος ήταν υπέρ της Βάρδας η οποία ήταν κυρίαρχος.

Έπαιζε σχεδόν στο μισό γήπεδο το Λεβάντε το οποίο ήθελε να βγάλει το ημίχρονο χωρίς να δεχτεί γκολ.

Η ομάδα του Ηλία Φωτόπουλου είχε καλές στιγμές στο 10′ με το Δούλο, στο 11′ με το Λαθύρη, για να πετύχει το 0-1 στην εκπνοή του ημιχρόνου με κοντινό σουτ του Λαθύρη μετά από λάθος των παικτών του Λεβάντε.

Στην επανάληψη το Λεβάντε είχε υπέρ του τον δυνατό άνεμο και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 64′ με ψηλοκρεμαστό σουτ του πολύ καλού Τσουκαλά μετά από λάθος του γκολκίπερ Τσεκούρα, και ενώ νωρίτερα στο 52′ ο Κλάδης είχε γίνει απειλητικός για πρώτα φορά στο ματς για το Λεβαντε.

Το παιχνίδι… κατάφεραν να το γυρίσουν τούμπα οι Ζακυνθινοί στο 74′ όταν μετά το λάθος του Παπασπηλιόπουλου πάλι ο Τσουκαλάς και πάλι με ψηλοκρεμαστό έγραψε το 2-1.

Η Βάρδα βγήκε όλη μπροστά για να ισοφαρίσει και τα κατάφερε στο 91′ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λαθύρη.

Πίεσαν οι πράσινοι της Βουπρασίας για τη νίκη αλλά στην κόντρα που ήταν πολύ επικίνδυνοι οι γηπεδούχοι είχαν οριζόντιο δοκάρι στο 96′ σε σουτ του MVP Χρυσοβαλάντη Τσουκαλά.

Λίγος ο κόσμος περί τα 150 άτομα στο μικρο γήπεδο του Αγγερικού, με τη φιλοξενία πάντως να είναι κάτι παραπάνω από άψογη.

Οι συνθέσεις:

Λεβάντε: Φαραός, Λογοθέτης, Κλάδης  (60′ Δρόσος), Καπετάνης, Γιακουμέλος, Ροντεάου, Μαρούδας Π., Τσουκαλάς, Ελέζι Γ., Τζανάρη Ντ. (88′ Μπελέρης), Τριανταφυλλίδης

ΠΑΟ Βάρδας:Τσεκούρας, Λιόσης (90′ Παλούμπης), Παπασπηλιόπουλος, Πολίτης Π., Πολίτης Γ. (68′ Αντωνόπουλος), Δούλος, . Πλαστουργός (68′ Μπίσα), Λαθύρης, Παρασκευόπουλος, Διονυσόπουλος (68′ Μηλαδόπουλος), Μικελάτος.