Έβγαλε αντίδραση ο Αίας και συνέτριψε με 5-0 το Διαβολίτσι που μάλλον υποβιβάζεται (βίντεο-φωτό)

Η νίκη ήταν μονόδρομος για τον Αίαντα στη Γαστούνη κόντρα στο Διαβολίτσι σε ένα ματς που δε χωρούσε άλλο αποτέλεσμα πλην της νίκης.

Η ομάδα του Γαβριλόπουλου πιο εύκολα από ότι θα περίμενε νίκησε με 5-0 παραμένοντας σταθερά πάνω από τη γραμμή του υποβιβασμού, σε αντίθεση με το Διαβολίτσι που τερματίζει τον Α γύρο με μόλις 8 βαθμούς και πλέον ψάχνει ένα θαύμα για να σωθεί (στην ουσία έχει υποβιβαστεί).

Στο 28′ κόρνερ του Σταθάτου κεφαλιά του Παπαχριστοπούλου πέφτει ο Βασιλειάδης και αποκρούει τη μπάλα η οποία όμως πέρασε τη γραμμή για το 1-0.

Μεγάλη ευκαιρία για το Διαβολίτσι να ισοφαρίσει στο 32′ με διπλή ευκαιρία (Μουλιάτου – Ηλιοπούλου) και δοκάρι.

Σε πολύ κομβικό σημείο του ματς ο Αίαντας πέτυχε το 2-0.

Με τη λήξη του ημιχρόνου ο φοβερός αρχηγός Γιώργος Σταθάτος σημείωσε το 2-0 γκολ που… στην κυριολεξία έκοψε τα πόδια των φιλοξενούμενων και απλοποίησε τα πράγματα για τους γηπεδούχους στην επανάληψη.

Έτσι ήταν θέμα χρόνου να γίνει και το 3-0 κάτι που συνέβη στο 72′ με ένα κεραυνό του Παπαχριστόπουλου.

Στο 87′ ο Τσιρίκος με κεφαλιά μετά το λάθος του Βασιλειάδη πέτυχε το 4-0, για να κλείσει το σκορ στις καθυστερήσεις στο 92′ με ωραίο σουτ και πάλι ο αρχηγός Σταθάτος.

Μεστή εμφάνιση για τον Αίαντα που χειροκροτήθηκε από τον κόσμο του αφού έβγαλε αντίδραση μετά την ήττα από τη Μύκονο.

Απαρατήρητη πέρασε η διαιτησία του Λάκωνα Δημήτρη Βαρτσάκη που είχε εύκολο έργο.

Οι συνθέσεις:

Αίας Γαστούνης:Βίλλιος, Χριστοφοράτος, Βατσής, Τσακοπιάκος, Καράγιωργας (53′ Κάρδαρης), Τσιρίκος, Τριανταφυλλόπουλος, Σταθάτος, Παπαχριστόπουλος (82′ Μουτσάι), Κουλούρης, Πυρρής (87′ Μαργαρίτης).

Διαβολίτσι: Βασιλειάδης, Σταματελόπουλος, Θωδης, Μπούνας, Βελλής, Στραβάκος, Ηλιόπουλος, Τσιγαρίδες, Μουλιάτος, Δημητρίου, Πιτσσιλής.

Γ’ Εθνική: Νέα ήττα για Πάτραι, εμφατικό 5-0 Αίαντα, ντροπιαστική ήττα για Πανηλειακό

Οι συνεντεύξεις των προπονητών στο Αίας Γαστούνης – Διαβολίτσι 5-0 (βίντεο)

Προβολή: 1...53 από τις 53 εικόνες της συλλογής