Επεισοδιακή η μεγάλη νίκη Αίαντα 2-1 την Παναχαϊκή (φωτο-βίντεο)

Μετά από επτά σερί νίκες με Σούλη Παπαδόπουλο στον πάγκο η Παναχαϊκή δε τα κατάφερε σήμερα στη Γαστούνη.

Η αν προτιμάτε ο Αίαντας πέτυχε τεράστια νίκη κάτι παραπάνω από μισή παραμονή με 2-1.

Η Παναχαϊκή προερχόταν από νίκες, η Γαστούνη από αρνητικά αποτελέσματα, όμως η… μπίλια κάθισε στους γηπεδούχους του Γαβριλόπουλου.

Δυστυχώς όμως ο αγώνας στιγματίστηκε από επεισόδια στο τέλος μεταξύ της αστυνομίας και κάποιων οπαδών των κοκκινόμαυρων.

Στο καθαρά αγωνιστικό μέρος οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 16′ με φοβερό σουτ του Παπαχριστοπούλου, ο οποίος απείλησε και στο 22′.

Η Παναχαϊκή αντέδρασε, πίεσε και είχε καλές στιγμές στο 28′ με τον Αλεξόπουλο και στο 36′ με τον Καρακλαϊτς για να ισοφαρίσει αλλά δε τα κατάφερε.

Στην επανάληψη η Παναχαϊκή πίεσε από την αρχή πολύ κλείνοντας τον Αίαντα σχεδόν στο μισό γήπεδο.

Μετά τις ευκαιρίες του Μπουρλάκη στο 49′ και του Κέρι στο 53′ και 60′, έγινε το 1-1 με κεφαλιά του Κέρι (έδιωξε αμυντικός της Γαστούνης αλλά η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή του τέρματος).

Συνέχιζε να πιέζει η Παναχαϊκή για το 1-2 αλλά αντί αυτού η χρυσή αλλαγή του Γαβριλόπουλου ο ταχύτατος Βράπι έκανε φοβερή ενέργεια από αριστερά και αφού άδειασε ένα αμυντικό με σουτ νίκησε τον Αθανασόπουλο για το 2-1 στο 89′.

Στα έξι λεπτά των καθυστερήσεων η Παναχαϊκή προσπάθησε τουλάχιστον να ισοφαρίσει αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Όπως είπαμε μετά το τέλος του ματς είχαμε επεισόδια μεταξύ φίλων της Παναχαϊκής και της αστυνομίας ενώ έπεσαν και χημικά.

Σφύριξε ο Ηλίας Ρέκκας (Μπουρίκας- Γκούμας)

Περίπου 300 φίλαθλοι στη Γαστούνη εκ των οποίων περίπου 60-70 οπαδοί της Παναχαϊκής.

Αίας Γαστούνης: Καραμανλής, Στανής, Βασιλικόπουλος, Βατσής, Ριντι, Δούλος, Τσακόπουλος, Ντελγκαδο, Σταθάτος (76′ Βράπι), Παπαχριστόπουλος (93′ Γκουστάβο).

Παναχαϊκή: Αθανασόπουλος, Λιποράσε, Σμίλτος, Καρπαθάκης, Τεγούσης (91′ Κυβελίδης), Στεργίδης, Αλεξόπουλος, Χαντί, Καρακλαϊτς (66′ Μικελάτος), Κέρι, Γούλας.

Γ’ Εθνική: Επεισοδιακή ήττα σοκ Παναχαϊκής στη Γαστούνη, όρθιος στη Λευκάδα ο Παναιγιάλειος