Επεισόδια και δακρυγόνα στο Παναχαϊκή – Ολυμπιακός 0-2 (φωτό)

Από επεισόδια λίγο μετά την έναρξη του Β’ ημιχρόνου σημαδεύτηκε ο αγώνας κυπέλλου στο Παμπελοποννησιακό στάδιο ανάμεσα στη Παναχαϊκή και τον Ολυμπιακό.

Συγκεκριμένα στο 51′ και εντελώς ξαφνικά οπαδοί του Ολυμπιακού συγκρούστηκαν με τα Μ.Α.Τ με αποτέλεσμα να γίνει εκτεταμένη ρίψη χημικών για να ηρεμήσουν τα πνεύματα. Όλα αυτά στην απέναντι κερκίδα από τη σκεπαστή αφού εκεί που κάθονταν οι φίλοι της Παναχαϊκής κύλησαν όλα ομαλά χωρίς να συμβεί το παραμικρό.

Πλέον ο Ολυμπιακός κινδυνεύει με βαριά καμπάνα αφού το ματς διεκόπη για 15 λεπτά και οι παίκτες με τους διαιτητές οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια μιας και η ατμόσφαιρα ήταν αποπνικτική.

Αίσθηση προκάλεσε η απουσία των οργανωμένων φιλάθλων της Παναχαϊκής κάτι για το οποίο είχαν ενημερώσει λόγω των τελευταίων γεγονότων στη κοκκινόμαυρη ομάδα.

Στο καθαρά αγωνιστικό μέρος ( περίπου 3.000 παρακολούθησαν το ματς) ο Ολυμπιακός χωρίς να εντυπωσιάσει και με πολλές αλλαγές στη σύνθεση του νίκησε με 0-2.

Ο Τοροσίδης με ωραία κεφαλιά στο 38′ και ο Ναουέλ με σουτ στο 69′ ήταν οι σκόρερ των Πειραιωτών.

Έντονα παράπονα εξέφρασαν οι άνθρωποι του Ολυμπιακού για την επιλογή του γηπέδου που έγινε έτσι ώστε το ματς να διεξαχθεί στο Παμπελοποννησιακό στάδιο και όχι στην Αγυιά αφού ο αγωνιστικός χώρος ήταν σε πολύ άσχημη κατάσταση.

Παναχαϊκή: Σούλης, Ντάσιος ( 58′ Πολίμος), Σταμόπουλος, Λουμπαρδέας, Τσελεπιδης, Πλέγας, Παπατόλιος, Κολ, Μασούρας (46′ Κυνηγόπουλος), Ελευθεριάδης, Μαυρίας.

Ολυμπιακός: Γιαννιώτης, Νάτχο (79′ Φετφατζίδης), Ανδρούτσος, Γκιγιέρμο, Ναουέλ (83′ Μασούρας), Βρουσάϊ, Μεριά, Τσιμίκας, Γκονσάλβες, Μάνος, Τοροσίδης.

Προβολή: 1...69 από τις 69 εικόνες της συλλογής