Δύσκολη νίκη ανάσα του ΠΑΟ Βάρδας 1-0 τον Εθνικό Σκουλικάδου (βίντεο-φωτο)

Οι τρεις βαθμοί της νίκης φάνταζαν ως μονόδρομος για το ΠΑΟ Βάρδας στο εντός έδρας ματς με τον Εθνικό Σκουλικάδου.

Σε ένα παιχνίδι πολύ φτωχό σε φάσεις οι γηπεδούχοι επικράτησαν δύσκολα με 1-0 παίρνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα για τη δύσκολη συνέχεια.

Στο πρώτο ημίχρονο οι πράσινοι ήταν καλύτεροι και στην πρώτη τους φάση ευτύχησαν να προηγηθούν με ωραίο σουτ από πλάγια αριστερά του Νίκου Πυρρή στο 15′.

Αν εξαιρέσουμε ένα σουτ του Μπίσσα στο 20′ που πέρασε ψηλά άουτ, δεν είχαμε κάτι άλλο αξιοσημείωτο.

Στην επανάληψη όμως το σκηνικό άλλαξε αφού οι Ζακυνθινοί πήραν τα ηνία του ματς χάνοντας πολύ μεγάλη ευκαιρία με… το καλημέρα όταν μονοκόμματο σουτ του έμπειρου Στέλιου Λιβέρη πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο 62′ σε κόντρα επίθεση πολύ καλή στιγμή για τη Βάρδα αλλά ο Λαθύρης δε συνεργάστηκε σωστά με το σκόρερ Πυρρή.

Ένα σουτ του Λαθύρη στο 77′ δεν ανησύχησε τον γκολκίπερ, και έτσι φτάσαμε στον τελικό 1-0.

Δύσκολη η νίκη αλλά πολύτιμη αφού η συνέχεια σίγουρα μόνο εύκολη δε θα είναι…

Καλή η διαιτησία του Σαφαρίκα από την Αχαΐα (Αβραμοπούλου-Καρράς).

ΠΑΟ Βάρδας: Τσεκούρας, Καφετζής, Βασιλόπουλος (75′ Πλαστουργός), Σακελλαρόπουλος, Παπασπηλιόπουλος, Λιόσης, Λαθύρης (84′ Νικολακόπουλος), Τσιρίκος, Πυρρής, Πλαστουργός (59′ Φερεκίδης), Μπίσσα (59′ Διονυσόπουλος).

Εθνικος Σκουλικάδου: Ζήβας, Νικολακόπουλος, Γκέρσιν, Λιβέρης, Μπούστα, Μπάτζης, Τσουκαλάς (80′ Αγαλιώτης), Μεταξάς (46′ Λυρτζής), Μαρούδας, Κάρδαρης (65′ Πλέσσας), Καλοκύρης.