Δραματική πρόκριση στην παράταση για τον Πανηλειακό με 4-3 στη Ζάκυνθο (βίντεο)

Συγκλονιστική εξέλιξη είχε ο αγώνας κυπέλλου ερασιτεχνών στο Δημοτικό σταδιο της Ζακύνθου ανάμεσα στο Καταστάρι και τον Πανηλειακό. Οι λίγοι φίλαθλοι που πήγαν στο γήπεδο παρακολούθησαν μια ποδοσφαιρική ραψωδία που περιελάμβανε επτά γκολ και πάρα πολλες χαμένες ευκαιρίες και απο τις δύο ομάδες.

Το Καταστάρι προηγήθηκε 2-0, ο Πανηλειακός ισοφάρισε σε 2-2 πρίν τη λήξη του Α’ ημιχρόνου. Το Καταστάρι ξαναπροηγήθηκε 3-2 , ισοφάρισε ο Πανηλειακός 3-3 και τελικά στην παράταση πέρασε ο Πανηλειακός ενώ αξιοσημείωτο είναι όπως είπαμε οι πάρα πολλές ευκαιρίες που έχασαν και οι δυο ομάδες.

Ο χορός των γκόλ:

• 13′ 1-0 Λιβέρης
  • 36′ 2-0 Λιβέρης (πέναλτι)
  • 39′ 2-1 Μπεκλετζής (πέναλτι)
  • 42′ 2-2 Στούπης
  • 62′ 3-2 Λιβέρης(πέναλτι)
  • 73′ 3-3 Βλαχόπουλος
  • 109′ 3-4 Τσουκαλάς.

Έτσι στην επόμενη φάση πέρασε ο Πανηλειακός και εδώ προκύπτει Πελλοπονησιακό ντέρμπι απ’ τα παλιά αφού οι Πυργιώτες θα κοντραριστούν με την Καλαμάτα την Τετάρτη του Πάσχα 19 Απριλίου στην πρωτεύουσα της Μεσσηνίας, σε ένα σίγουρα πολύ μεγάλο ματς που θα ξυπνήσει μνήμες όταν οι δυο ομάδες αγωνίζονταν πρίν απο κάποια χρόνια στην Α’ Εθνική.