Διπλό τίτλου στα Βραχνέικα το Βλαχιώτη με 0-2, κάτω απ’ τη γραμμή ο Διαγόρας (βίντεο-συνεντεύξεις-φωτό)

Αποδεκατισμένος από τα πολλά αγωνιστικά προβλήματα ο Διαγόρας πάλεψε στα Βραχνέικα κόντρα στο Βλαχιώτη. Απέναντι του όμως βρήκε μια πολύ ποιοτική ομάδα που μάλλον δίκαια είναι στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Φυσιολογικά λοιπόν, ήρθε αυτό το 0-2 αποτέλεσμα το οποίο εδραιώνει την ομάδα του Γιώργου Κούτση στη κορυφή της βαθμολογίας (μια ανάσα απ’ τη κατάκτηση του πρωταθλήματος) ενώ αντίθετα (και σε συνδιασμό και με τη νίκη της Θύελλας στον Πύργο) έριξε τον Διαγόρα κάτω από τη διαχωριστική γραμμή. Πλέον το παιχνίδι της επόμενης Κυριακής του Διαγόρα στα Βραχνεΐκα με το Ναύπλιο αποκτάει το χαρακτήρα τελικού.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς και ευτύχησαν να προηγηθούν νωρίς με τον έμπειρο Ραχήμ μόλις στο 5′ να γράφει το 0-1.

Νωρίτερα στο 3′ είχε προειδοποιήσει με καλή ευκαιρία ο Ροτζέριο Μάρτινς.

Τίποτε άλλο στο Α’ ημίχρονο με το Βλαχιώτη να έχει την υπέροχη και τον Διαγόρα να μη μπορεί να απειλήσει την εστία του Διαμαντή.

Στην επανάληψη ανέβηκε λίγο ο Διαγόρας και έχασε δύο καλές ευκαιρίες με τον Νιφορόπουλο στο 46′ και 55′.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον  Κεχαγιά στο 50′ και Ραχήμ στο 60′ ενώ στο 80′ κέρδισε πέναλτι το Βλαχιώτη όπου μάλιστα είδε απευθείας κόκκινη ο Ρίλντι αφήνοντας τους γηπεδούχους με δέκα παίκτες.

Το εκτέλεσε εύστοχα ο Ραχήμ πετυχαίνοντας το 0-2 για το δεύτερο προσωπικό του τερμα.

Κάπου εκεί τελείωσε το ματς κάνοντας τυπική διαδικασία τη συνέχεια.

Πολύ καλή η διαιτησία του Μιχάλη Ματσούκα από την Αιτωλοακαρνανία (Τσιλίκας – Γαλανόπουλος)  σε ένα ματς που είδαν περίπου 200 φίλαθλοι.

Διαγόρας Βραχνεΐκων: Πέτρου, Ασπρογιάννης, Τσεκούρας, Τριανταφυλλόπουλος, Ρίλντι, Τρίγκας (82′ Μπάδας), Νιφορόπουλος (90′ Καλούδης),Νικολόπουλος, Πανάρετος, Κοτσόκολος (64′ Σχοινάς), Καλλιτσουνάκης (83′ Γκολφινόπουλος).

Αστέρας Βλαχιώτη: Διαμαντής, Κουρτέσης, Δημακάκος, Τζελίδης, Μπριλάκης, Αλαΐν, Κεχαγιάς (80′ Ζαΐμι), Νικλιτσιώτης, Σιαλμάς (75′ Παλιάτσος), Μάρτινς, Ραχήμ (85′ Βουρτσιώτης).

Προβολή: 1...98 από τις 98 εικόνες της συλλογής