Αξιοποίησε την έδρα του ο Πανηλειακός και βλέπει Γ’ Εθνική… 1-0 τον Παλληξουριακό (βίντεο-φωτό)

Σε αυτά τα παιχνίδια των μπαράζ αν καταφέρεις και αξιοποιήσεις την έδρα σου και… τσιμπήσεις κάτι σε κάνα εκτός τότε δεν έχεις πρόβλημα για την άνοδο…

Ο Πανηλειακός λοιπόν μετά το… άκοπο τρίποντο με το Τσιλιβί και την ισοπαλία στο Γύθειο, νίκησε σήμερα με 1-0 στον Πύργο το Παλληξουριακό και πλέον αν την προσεχή Κυριακή κερδίσει πάλι εντός και το Πανθυρεατικό τότε κλειδώνει την επάνοδο στη Γ’ Εθνική.

Καλύτεροι οι Πυργιώτες του Ανδρέα Τρυφωνόπουλου στο πρώτο ημίχρονο μπήκαν πιο δυνατά και έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Κακόγιανο στο 4′ για να ανοίξουν το σκορ.

Απείλησαν και στο 6′ με τον Τζανέτο, για να φτάσουμε στο 33′ όταν ο Πανηλειακός κέρδισε κόρνερ το εκτέλεσε ο Τζανέτος, λάθος του γκολκίπερ Μπραντ και η μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Με τη λήξη του ημιχρόνου ένα γυριστό σου του Έλιοτ κατέληξε πάνω από τα δοκάρια…

Στην επανάληψη είχε πιο πολύ κατοχή μπάλλας ο Παλληξουριακός αλλά ήταν ανούσια χωρίς τις κλασικές ευκαιρίες.

Οι Κεφαλλονίτες απείλησαν με τον 53′ όταν ο Τσίγκρηλας λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στη… λάθος εστία και με τον Γασπαρή στο 68′.

Περίπου 600 φίλαθλοι παρακολούθησαν το ματς με πολύ καλή τη διαιτησία του Θανάση Κεφιλή από τη Κορινθία (Κλεπετσάνης- Πιέτρης)

Οι συνθέσεις:

Πανηλειακός: Καπετανάκης, Γαλανόπουλος, Κανάνι, Κολόκας, Δ.Τσίγκρηλας, Γκρίλλας, Μπάλλας, Έλιοτ, Π.Τσιγκρηλας, (60′ Τσαγκάρης, 92′ Μάζης), Τζανέτος, Κακόγιανος (78′ Μπατζακόπουλος).

Παλληξουριακός: Μπραντ, Πολυδωράτος, Νεστερένκο, Φράγκος, Λυκούδης (65′ Λουλούδας), Κουκοβίνος (77′ Πολλάκης), Γάσπαρης, Μπράτι, Αντετέζι (46′ Ακριστινέι), Καράι, Χατζϊάι (85′ Μαρκάτος).