Άτυχη η Παναχαϊκή λύγισε στο 98′ με φάουλ από τον Ιωνικό

Ένα δυνατό ματς με πολλές μονομαχίες, ένταση προς το τέλος και χωρίς τη μεγάλη φάση ήταν αυτό ανάμεσα στην Παναχαϊκή και τον Ιωνικό.

Ντέρμπι με τα όλα του το ματς κομμένο και ραμμένο για ισοπαλία χωρίς τέρματα.

Η θα κέρδιζε ο πιο τυχερός αυτός που θα έβαζε γκολ δηλαδή.

Με 8 λεπτά καθυστερήσεις (σωστές λόγω πεντάλεπτης έντασης στο 80′ και αλλαγών)ο Ιωνικός στο 98′ κέρδισε φάουλ.

Φάουλ θα μας επιτρέψετε την έκφραση τελείως χαζό στο οποίο υπέπεσε ο Σταμόπουλος ο οποίος και σωστά κιτρινίστηκε.

Ο Μπρίτο το εκτέλεσε η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και πέφτοντας στη πλάτη του γκολκίπερ Κολοβούρη, και στη συνέχεια ο Ομάρ που ακολούθησε τη φάση την έστειλε στα δίχτυα για το 0-1.

Είπαμε πως στο ματς δεν υπήρχε η μεγάλη φάση και όλα έδειχναν για λευκή ισοπαλία που ήταν και το πιο δίκαιο αποτέλεσμα.

Αλλά ήρθε η φάση του 98 ‘ να αποδείξει για ακόμα μια φορά πως δικαιοσύνη στο ποδόσφαιρο πολλές φορές δεν υπάρχει.

Από τα αξιοσημείωτα του αγώνα και οι 20 οπαδοί του Ιωνικού που έκανε ιδιαίτερα αισθητή τη παρουσία τους…

Μη χάσετε το πλούσιο φωτορεπορτάζ μας από την αναμέτρηση.

Συνθέσεις

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Κολοβούρης, Αποστολόπουλος, Σταμόπουλος, Πατάπης, Πλιάτσικας, Μουστακόπουλος (85′ Κόκα), Γιούσης (85′ Μπρους), Ανάκογλου, Κουσκουνάς, Μπάτροβιτς (58′ Τσερούτι), Αραβίδης.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Κύργιας, Φαζός, Μουστάκης (46′ Παπαγεωργίου), Αμπούντ-Ομάρ, Γκοτσούλιας, Κόρμπος (62′ Νιάσε), Ρόλε (89′ Μάναλης), Πλατέλλας, Ματσούκας (46′ Μπρίτο), Κάστρο

Διαιτητής: Μπαϊλής (Πρέβεζας/Λευκάδας)

Βοηθοί: Ψυλλος (Λέσβου), Τσιλίκας (Αιτ/νιας)