Άσχημη ήττα της Παναχαϊκής με 1-3 από Απόλλωνα στο φινάλε της χρονιάς

Ήθελε αλλά δεν μπορούσε η Παναχαϊκή να κατακτήσει το πολύτιμο τρίποντο κόντρα στον Απόλλωνα. Πολύ καλή στο Α’ ημίχρονο κατάφερε να προηγηθεί αλλά… κατέρρευσε στην επανάληψη από τα μισά και μετά, με τις αλλαγές των Απολλωνιστών να κάνουν τη διαφορά.

Δίκαιη πάντως σε γενικές γραμμές η επικράτηση της Ελαφράς Ταξιαρχίας με 1-3 στο τελευταίο παιχνίδι της Παναχαϊκής για το 2019 που δυστυχώς κλείνει με άσχημο τρόπο.

Οι κοκκινόμαυροι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με εκτέλεση φάουλ του Σιατραβάνη στο 37′ και ολιγορία των παικτών του Απόλλωνα.

Γενικά η Παναχαϊκή ήταν καλύτερη στα πρώτα 45 λεπτά και ήλενχε το ρυθμό του παιχνιδιού.

Χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα και στα μισά της επανάληψης κύλησε το παιχνίδι, αλλά το τελευταίο τέταρτο ήταν στη κυριολεξία εφιαλτικό.

Η ομάδα του Σπύρου Μπαξεβάνου μέσα σε τέσσερα λεπτά δέχτηκε δύο γκολ και βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Στο 71′ ο κορυφαίος των Απολλωνιστών ο Αργεντίνος Ιριτιέρ με πολύ ωραία προσπάθεια έφερε το ματς στα ίσα για το 1-1.

Μετά από τρία λεπτά ήρθε η..ψυχρολουσία του 1-2 με μακρινό σουτ του Μπλάζιτς στη γωνιά του Σούλη.

Στις καθυστερήσεις ο Σούλης υπέπεσε σε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Μαρκόφσκι για το 1-3.

Στο 85′ είχε δοκάρι ο Απόλλωνας σε σουτ του Ιριτιέρ.

Στο 80′ το ματς διεκόπη για περίπου 20 λεπτα αφού έπεσε η τάση του ρεύματος.