Αποκλεισμός-σοκ για ΠΑΟ Βάρδας, τεράστια πρόκριση στον τελικό για Ξενοφών Κρεστένων

Ποιος να το περίμενε πως μετά το 3-1 του πρώτου αγώνα στο Γρηγόριος Καλάκος, ο ΠΑΟ Βάρδας θα έμενε εκτός του τελικού του κυπέλλου Ηλείας.

Ο Ξενοφών Κρεστένων που αγωνίζεται ως γνωστόν στο τοπικό της Ηλείας έκανε τη μεγάλη έκπληξη νικώντας με 2-0 τους πράσινους του Μίκι Τσίρκοβιτς και πήρε πανάξια πρόκριση για το τελικό της διοργάνωσης.

Ποιός να περίμενε αυτή την εξέλιξη;

Σίγουρα ελάχιστοι.

Η ομάδα της Κρέστενας όμως σίγουρα το πίστευε πιο πολύ απ’ το καθένα αφού μπήκε πολύ δυνατά στο ματς απ’ τα πρώτα λεπτά και με τη θερμή συμπαράσταση του κόσμου της κατάφερε να ανοίξει το σκορ πολύ νωρίς.

Συγκεκριμένα μόλις στο 7′ ο Θανάσης Μπακατσέλος με ωραίο σουτ νίκησε το Δημόπουλο γράφοντας το 1-0.

Το γκολ αυτό έδωσε φτερά στην ομάδα της Κρέστενας που έδειχνε να πιστεύει στη μεγάλη ανατροπή.

Έτσι στο 25′ ο Χρήστος Μπουτσικάκης μετά από ωραία ομαδική ενέργεια έγινε κάτοχος της μπάλλας σημειώνοντας το 2-0.

Από το πρώτο ημίωρο δηλαδή ο Ξενοφών Κρεστένων είχε πάρει σκορ πρόκρισης.

Στην επανάληψη η Βάρδα πήρε όπως ήταν φυσικό τα μέτρα στο γήπεδο, είχε κατοχή μπάλας αλλά δεν έκανε κλασικές ευκαιρίες στην εστία του Κουτρουμπή.

Έτσι φτάσαμε σε αυτό το 2-0 που έδωσε μια μεγαλειώδη πρόκριση- έκπληξη στην ομάδα της Κρέστενας.