Αποκλεισμός από το κύπελλο στην παράταση για Παναχαϊκή με 5-2 στις Σέρρες

Έφτασε κοντά στην πηγή η Παναχαϊκή αλλά δεν ήπιε νερό…

Ήταν μπροστά στο σκορ με 1-2 στις Σέρρες αλλά δέχτηκε το γκολ της ισοφάρισης στο 10ο λεπτό και τελευταίο των καθυστερήσεων.

Στην παράταση η Παναχαϊκή φάνηκε αγνώριστη (και σίγουρα επηρεασμένη από το γκολ που δέχτηκε στο 100′) δε τα κατάφερε αφού δέχτηκε τρία γκολ γνωρίζοντας την ήττα με 5-2 που σήμανε και τον αποκλεισμό από την επόμενη φάση του θεσμού…

Ένα ματς που τα είχε όλα…

Επτά γκολ πολλές ευκαιρίες, ένταση μεγάλη και διακοπή στο γκολ ισοφάρισης του Πανσεραϊκού…

Ο Πανσερραϊκός κερδίζει πέναλτι στο 40′ μετά την ανατροπή του Μούργου.

Οι γηπεδούχοι ανοίγουν το σκορ μετά την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Said με το Κολοβούρη να ακουμπάει τη μπάλα αλλά δε μπόρεσε.

Η Παναχαϊκή ισοφαρίζει στο 62′ σε 1-1 μετά από πολύ ωραία κίνηση του Μπουρλάκη ο οποίος μετά από σέντρα του Στεργίδη, με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 65′ ο Μυτίδης στο ντεμπούτο του μετά από σέντρα του Κέρι, στο δεύτερο δοκάρι, σούταρε από κοντά και έκανε το 1-2

Στο 90′ ο διαιτητής Τακίδης δίνει αρχικά πέναλτι πάνω στον Σάιντ όμως μετά από συνεννόηση με τον βοηθό του, πήρε πίσω την απόφαση του.

Με 10 λεπτά καθυστερήσεων στο 100΄ ο Πανσερραϊκός ισοφαρίζει σε 2-2 με τον Παντελίδη και στέλνει απρόσμενα τον αγώνα στην παράταση.

Εκεί όπου η Παναχαϊκή κατέρρευσε δεχόμενη τρία γκολ από τους Σερραίους και αποκλείστηκε.

Στο 105′ το 3-2 με την κεφαλιά του Μούργου μετά από τη σέντρα του Πεταυράκη.

Τραγικό λάθος του Λαρέα στο 111′ ο Κατσαντώνης έφυγε μόνος του και μπαίνοντας στη περιοχή, πλάσαρε τον Κολοβούρη για το 4-2.

Στο 116′ έφυγε στη κόντρα ο Πανσεραϊκος με τον Κανίς να αλλάζει τη μπάλα με το Σοφιανό οποίος νίκησε το Κολοβούρη για το 5-2.

Σίγουρα βαριά ήττα για την Παναχαϊκή στην παράταση την οποία δεν άξιζε.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Ελευθερόπουλος): Γιαννίκογλου, Δεληγιαννίδης (81΄Ζέρης), Παπάζογλου, Πεντεκίδης, Πεταβράκης, Νάτσος (81΄ Σοφιανός), Σιόντης (46΄ Ανάκογλου), Kanis, Stina (67΄ Κατσαντώνης), Μούργος, Said.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Κολοβούρης, Στεργίδης, Larrea, Τσακμάκης, Liporace, Τσιάρας (113΄ Λινάρδος), Κωνσταντακόπουλος (113΄ Σίλβα), Μπουρλάκης (80΄Χαντί), Κέρι (88΄ Νιλτίνιο), Αλεξόπουλος (46΄Μυτίδης λ.τ.), P. Karaklajic (60΄ Ν.Karaklajic).