Ανέβηκε πάνω απ’ τη γραμμή ο Διαγόρας 3-2 τον ΠΑΟ Βάρδας (φωτο-βίντεο-συνεντεύξεις)

Μεγάλο γειτονικό ντέρμπι που τα είχε όλα παρακολούθησαν οι 300 περίπου θεατές και των δύο ομάδων που βρέθηκαν στα Βραχνέικα.

Πέντε γκολ, δύο αποβολές, πολλή ένταση και δώδεκα λεπτά καθυστερήσεων συνέθεσαν την εικόνα του ματς. Ο Διαγόρας νίκησε με 3-2 και πλέον κρατάει την τύχη στα χέρια του αφού πέρασε πάνω απ’ τη γραμμή.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και άνοιξαν το σκορ στο 6′ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γεωργαντόπουλου που κέρδισε ο ίδιος. Όμως η Βάρδα γύρισε το ματς σε 1-2 με δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά από το Νίκο Ντόμα στο 15′ και 16′.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 48′ με κεφαλιά του Λίπι μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Με νέα κεφαλιά ο Κωστής στο 63′ μετά τη σέντρα του Γεωργαντόπουλου διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Πολλή ένταση και νεύρα στο τέλος με 12 λεπτά καθυστερήσεων από τον διαιτητή από την Ανατολική Αττική Αλέξανδρο Δραγάτη.

Αποβλήθηκαν από τη Βάρδα οι Χούσα στο 91′ και Ντόμας στο 102′ ενώ στην ένταση που δημιουργήθηκε στο τέλος αποβλήθηκε και ο προπονητής του Διαγόρα Βραχνεΐκων, Ανδρέας Ζήκος.

Συνθέσεις

Διαγόρας Βραχνεΐκων Westenergy: Θωμάς, Παναγόπουλος, Λαμπρόπουλος, Πετρόπουλος (46′ Χριστοδουλόπουλος), Κυριακόπουλος, Τρίγκας, Μιχαηλίδης (68′ Τριανταφυλλόπουλος), Παπαδόπουλος, Λίπι, Γεωργαντόπουλος, Κωστής (100′ Μάζης).

ΠΑΟ Βάρδας: Καπούταγλης, Λιόσης, Χούσα, Δ.Νικολόπουλος (67′ Καρούτης), Δημητρίου, Θ.Νικολόπουλος, Γ.Πολίτης, Ντόμας (66′ Σίδερης), (77′ Καλογερόπουλος), Κωσταντινίδης, Π.Πολίτης.

Φάσεις και γκολ

Συνεντεύξεις

Μετά το τέλος του παιχνιδιού στα Βραχνέικα μιλούν στο thematch.gr ο προπονητής του Διαγόρα Ανδρέας Ζήκος και ο τερματοφύλακας Άρης Θωμάς.

Από τη δε πλευρά του ΠΑΟ Βάρδας δεν θέλησε κανείς να μιλήσει για το ματς.