Άνετη νίκη του Διαγόρα 3-0 κόντρα στο κακό Αίαντα (φωτο-βίντεο)

Το σκορ τα λέει όλα όσον αφορά στη σημερινή κρίσιμη αναμέτρηση για την παραμονή απέναντι στον Διαγόρα και τον Αίαντα Γαστούνης στα Βραχνέικα.

Ο Διαγόρας ήταν πολύ καλύτερος από τον Αίαντα ο οποίος αξίζει να σημειωθεί πως δεν έκανε στο παιχνίδι ούτε μια ευκαιρία στα καρέ του Μπαρδάκη ο οποίος στην κυριολεξία ήταν θεατής σήμερα…

Από την αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι του Αλέξη Σπηλιόπουλου επέβαλαν την πλήρη κυριαρχία στο ματς και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 9′ με προσπάθεια του Σκεπετάρη στη γωνία του γκολκίπερ Καρακίτσου ο οποίος δεν είχε καλό  οπτικό πεδίο με πολλούς παίκτες μπροστά του και αιφνιδιάστηκε.

Οι γηπεδούχοι είχαν προειδοποιήσει νωρίτερα με ευκαιρίες στο 3′ με τον Αλεξανδρή και στο 7′ με τον Αποστολόπουλο.

Στην επανάληψη και πάλι ο Διαγόρας είχε τη πλήρη πρωτοβουλία και στο 70′ μετά από αναταραχή στην άμυνα του Αίαντα ο Αλεξανδρής σε φάση διαρκείας σημείωσε το 2-0.

Τον τελικό 3-0 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις στο 90+3 μετά από τραγικό λάθος των παικτών του Αίαντα και σουτ του Αποστολόπουλου.

Οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι στο 73′ με τον Καπετανάκη.

Πολύ καλή η διαιτησία του Αιτωλοακαρνάνα Παναγιώτη Ζυγά (Μπάστας- Πλέσσας από Ζάκυνθο)

Οι συνθέσεις:

Διαγόρας Βραχνεΐκων: Μπαρδάκης, Σταυρόπουλος (85′ Σπανός), Δημόπουλος, Σιδέρης (60′ Σαρρής), Καπετανάκης, Ν. Βλασοπούλος, Σκεπετάρης (74′ Σταθόπουλος), Αποστολόπουλος, Αλεξανδρής, Γεωργαντόπουλος (85′ Καράμπουλας), Καλλιτσουνάκης (74′ Αγκαραϊ).

Αίας Γαστούνης: Καρακίτσος, Στανής, Βατσής, Ρίλντι, Δούλος, Τσακόπουλος, Βράπι (73′ Μπουρδέκας), Καράμπελας (67′ λ.τ.Θεοδωρόπουλος), Σταθάτος, Παπαχριστόπουλος (46′ Τόρες), Ζοάο (77′ Ντρέου).

Γ’ Εθνική: Διπλό Παναχαϊκής στη Βάρδα, άνετη νίκη για Διαγόρα

Οι δηλώσεις των προπονητών μετά το Διαγόρας – Αίαντα 3-0 (βίντεο)